Jak leczyć zaburzenia odżywiania u niemowlęcia?

Córka urodziła się w 39 tyg. przez cc, waga 3400 g, 10 punktów agpar. Od początku dokarmiana mieszanką, po 2 tyg. tylko na mleku modyfikowanym Enfamil. Dużo ulewała, pojawiały się zmiany skórne (głównie na karku i nad kostką u lejnej nogi), suche, po kąpaniu zaczerwienione, swędzące, wprowadzono bebilon pepti, bebilon nutriton. W wieku 1 rok i 1 mc wg badań stwierdzono alergię na mleko krowie 2,70 IU/ml (kl. 2) i kazeinę (białko mleka) 1,30 IU/ml (kl.2). Wprowadzono dietę bezmleczną i nutramigen puramino. W wieku 1 rok i 7 mc badania wykazały alergię b-Laktoalbumina (białko mleka krowiego) 1,30 IU/ml (kl.2), białko jaja kurzego 0,51 IU/ml (1 kl.). W wieku 2 lat i 1 mc zaczęto powoli rozszerzać dietę. W wieku 2 lata i 10 mc z powodu delikatnej, ale długotrwałej chrypki podczas wizyty u laryngologa stwierdzono zapalenie błony śluzowej przełyku, po 1 mc przyjmowania Helicid 10 mg w badaniu laryngologicznym stwierdzono nieznaczną poprawę, skierowano na phmetrię. ph-metriia wykazała obecność kwaśnego refluksu żołądkowo-przełykowego o niewielkim nasileniu, liczba refluksów 160, liczba długich refluksów 0, łączny czas pH<4 - 5,8%, poza tym wykluczono celiakię, a z istotnych odchyleń laboratoryjnych wskazano eozynofilię >5%[to chyba te wyniki EOS 0,70 H tys/ul, EOS% 5,4 H%]. Co to jest eozynofilia? Czy może być związana z refluksem? W wypisie zobaczyłam informację, że córka ma mieć ponowną phmetrię kontrolną, a jeśli wyjdzie źle także gastroskopię w celu zdiagnozowania ewentualnego eozynofiliowego zapalenia przełyku – co to znaczy?

Lek. Tomasz Budlewski

Jest to jeden z rodzajów zapalenia przełyku i jest odpowiednie leczenie, sadze ze nalezy pozostać pod opieka lekarza gastroenterologa dziecięcego