Jak leczyć zaburzenia psychiczne u 20-latka?

Witam,mam 19lat i od pewnego czasu borygam siez jakims problemem psychiczny..a wiec Gdy mialem 17 lat w szkole zrobilem sie slaby,blady bylo mi nie dobrze pojechalem do szpitala w szpitalu wyszlo ze to migrena dodam ze po tym wszystko z psychika bylo okej... Teraz przed wakacji gdy mialem egzaminy znowu to samo co napisalem wyzej..nie pojechalem do szpitala tylko do domu.. 1 tydzien wakacji lezalem w lozku pod koldra gdy na dworze bylo 30 stopni..mialem katar kaszel,gdy juz mi przeszedl katar kaszel czulem ze jest cos nie tak z glowa mianowicie czesciej bolala mnie glowa niz zwykle a gdy wychodzilem na dwor czulem sie bardzo dziwnie..czulem takie mocne oszolomienie tak jakbym inaczej odbieral rzeczywistosc niz zawsze mialem tez wrazenie ze widze gorzej do dzisiaj tak mam moze ze oszolomienie jest mniejsze ale dalej jest dalej postanowilem ze bede siedzial w domu z nadzieja ze to minie ale nie mijalo..poszedlem do lekarza wyslal mnie na badanie krwi ktore wyszlo okej i powiedzial ze to uczulenie na pylki bralem te leki ale dalej nic... Zaczalem myslec ze mam depresje poniewaz stracilem wszystkie zainteresowania nie umialem spac w nocy...w nocy "zylem" a w dzien spalem moja mama nie zyje od 10... Teraz ma cos takiego ze gdy mysle o tym co teraz robie co teraz sie dzieje to dziwnie sie czuje nie ze w glowie mi sie kreci czy cos po prostu dziwnie gdy o tym mysle co teraz sie dzieje albo co robie albo co bede jutro robil a uczucie oszolomienia i wrazenie ze gorzej widze mam do dzis..prosze o pomoc wsparcia rodziny nie mam bo wszyscy mysla ze sobie to wmowilem a ja czuje ze cos z glowa jest nie tak...Dodam tez ze nie chodze do pracy ze wzgledu na swoj stan psychiczny..nie czuje tego obowiazku a przed tym wszystkim czulem ze musze wstac rano..teraz nie czuje ze zyje czuje sie bardzo zle z tym wszystkim..prosze o pomoc

Witam Pana. Dziękuję i gratuluję, że ośmielił się Pan napisać do ABC Zdowie o swoich problemach. Proponowałabym aby zgłosił się Pan do psychiatry - nie trzeba mieć żadnego skierowania. Dobrze jest znaleźć psychiatrę specjalizującego się w sprawach dzieci i młodzieży. Z Pana notatki wynika, że nietypowa reakcja organizmu związana jest z silnym stresem przed egzaminami bądź innymi wydarzeniami życiowymi, dlatego też proponuję iść do psychiatry, może to być jednocześnie psychoterapeuta, do którego powinien skierować Pana lekarz rodzinny. Trochę niedobrze, że zamknął się Pan w domu. W takich sytuacjach, jakie Pan opisuje, należy wyjść z domu jak najszybciej - spacerować, biegać, rozmawiać z innymi ludźmi - to jest konieczne. Dobrze byłoby też aby Pan wrócił do pracy. W Pana sytuacji ważna jest aktywność fizyczna i psychiczna - czytanie książek, i tu polecam Anthony'ego Robbinsa "Obudź w sobie olbrzyma", Anthony'ego Murphy'ego "Potęga podświadomości", słuchanie wyciszającej muzyki - w internecie można znaleźć dużo dobrej muzyki i relaksu, które Pana wyciszą, a także uaktywnią. Pozdrawiam serdecznie. Alicja Jankowska.