Jak leczyć zakrzepicę zatoki poprzecznej?

Witam, W styczniu 2013 roku stwierdzono u mnie zakrzepicę żylną lewej zatoki poprzecznej, leczenie szpitalne przy objawach ciągłego bólu głowy. Przez okres 7 miesięcy przyjmowałam Clexane. W czerwcu 2017 roku zauważyłam znaczne opuchnięcie lewej nogi od połowy uda do kostki. Różnica pomiędzy nogami to ok. 6-7 cm przy ostatnim pomiarze, noga później była jeszcze większa. Tego samego dnia udałam się na SOR, w badaniu dopplerowskim nie wykryto zmian, poziom d-dimerów (933). Noga bolała pod kolanem, w tamtej okolicy mam również zmianę żylną (obciążenie rodzinne do żylaków). Przy konsultacji angiologa oraz powtórnym badaniu doppler również nie wykryto zmian. Badania reumatologiczne w porządku, hematologiczne również. Opuchlizna występuje w różnym stopniu po dziś dzień, choć nie codziennie. Nie ma na to wpływu pora dnia. Niekiedy występuje również ból. Niestety nikt nie jest w stanie mi powiedzieć dlaczego noga do tej pory puchnie (pół roku od zdarzenia) oraz co zrobić aby nie występowała opuchlizna. Pozdrawiam, Magda, 22 lata

Pytanie do lekarza prowadzącego, nie widziałam wyniku USG, podwyższony poziom D-dimerów może świadczyć o różnych patologiach, nie tylko zakrzepicy żylnej. Na pewno celowe są badania w kierunku wrodzonych zaburzeń krzepnięcia (ma Pani dopiero 22 lata). Odnośnie samych obrzęków, proszę spróbować noszenia pończoch I klasy ucisku, czyli profilaktycznych. Należy również unikać odwodnienia organizmu, palenia tytoniu, dbać o odpowiednią masę ciała i aktywność fizyczną.