Jak leczyć zaparcie nawykowe?

Jak leczyć zaparcie nawykowe? Wykonałem wszystkie badania. Diagnoza dotyczy zaparcia nawykowego, dosyć rzadkiego u mężczyzny. Mam nerwicę, czasem jestem lękowy z lekką depresją. Jaki jest sposób na rozluźnienie zwieracza. Lekarze i psychiatra odprawili mnie na razie z kwitkiem z moim dyskomfortem. K.

Witam, radziłbym zgłosić się do psychoterapeuty, który ma opanowane techniki antystresowe takie jak trening autogenny lub progresywna relaksacja mięśni ( Jacobsen), no i potrafi leczyć nerwicę.
Pozdrawiam serdecznie

Witam
Przede wszystkim należy wyleczyć nerwicę,
depresję i stany lękowe.
Przyczyną nerwicy lękowej jak i depresji
są zarówno czynniki biologiczne
jak też psychologiczne oraz środowiskowe..
W terapii stosuje się dwa podstawowe środki:
leki oraz psychoterapię, która jest najlepszym
sposobem dotarcia do przyczyny i znalezienia
sposobu rozwiązania problemu.
Zachęcam do psychoterapii.
Pozdrawiam serdecznie