Jak mam dalej stosować antykoncepcję?

Mam trochę inny problem a mianowicie chodzi o tabletki antykoncepcyjne. 2 czerwca skończyły mi się tabletki powinnam zacząć nowe opakowanie ja mam te w których nie robię przerwy. Zaczęłam brać dopiero 6 czerwca wzięłam wtedy 2 i w kolejnym dniu już 1. Od 6 czerwca współczułam bez dodatkowego zabezpieczenia i koniec maja przed krwawieniem również współżyłam . Czy jest możliwość wystąpienia owulacji i że doszło do zapłodnienia? Test owulacyjny robiłam wczoraj i dziś są dwie kreski z tym że jedna jest blada czyli wynik negatywny. Od paru dni mam biały śluz i bóle brzucha jak na miesiączkę

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

doustna antykoncepcja hormonalna to metoda zapobiegania ciąży, która wymaga regularnego przyjmowania. Wszelkie odstępstwa skutkują obniżeniem skuteczności, a co za tym idzie zwiększają ryzyko zajścia w ciążę.

W Pani przypadku doszło do pominięcia czterech pierwszych tabletek antykoncepcyjnych. Pierwszy tydzień przyjmowania tabletek jest ważny, ponieważ występuje wówczas zwiększone ryzyko zajścia w ciążę. Możliwe więc, że doszło w tym czasie do zapłodnienia. Najlepiej więc wykonać test ciążowy, który to zweryfikuje, a do tego czasu zaprzestać przyjmowania tabletek.

Podobne pytanie pojawiło się już w naszym serwisie. Oto link do niego wraz z odpowiedzią eksperta:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/postepowanie-w-przypadku-pominiecia-4-tabletek-antykoncepcyjnych-w-pierwszym-tygodniu.

Temat ten został również poruszony w naszym artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/pominieta-tabletka-antykoncepcyjna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.