Jak mam dalej tak żyć?

Witam. Od ok. 2 miesięcy leczę się na depresję, ale wydaje mi się, że i tak za późno zgłosiłam się do lekarza. Od kiedy zaczęłam przyjmować lek przeciwdepresyjny z grupy SSRI (trwało to ok. 1 miesiąca), nasiliły mi się myśli samobójcze i jeden raz spróbowałam się truć lekami, ale mi nie wyszło. Stwierdziłam, że jestem tak beznadziejna, że nawet nie potrafię się zabić. Po próbie samobójczej lekarz zmienił mi leki na lek z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego NA i 5HT (jedna kapsułka rano) i słaby neuroleptyk (trzy razy dziennie). Leki te przyjmuję ok. 1,5 tygodnia, ale nadal mam myśli samobójcze i nasiliły mi się lęki. Po tych lekach mam tzw. "zamułkę" i nadal mam trudności ze spaniem. Budzę się kilka razy w ciągu nocy. Obecnie przebywam na zwolnieniu, ponieważ nie jestem w stanie normalnie funkcjonować. Proszę o radę, jak mam sobie dalej radzić, czy mam szanse na normalne życie, czy jestem skazana na taką wegetację?

KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

Pierwsze objawy autyzmu

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są jego pierwsze objawy.

Szanowna Pani!

Na efekty leczenia przeciwdepresyjnego zazwyczaj trzeba czekać ok. 3-4 tygodni stosowania leku w dawce terapeutycznej. Na początku leczenia często stosuje się mniejsze dawki, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia objawów niepożądanych. Najprawdopodobniej więc na efekty działania leku będzie Pani musiała poczekać jeszcze ok. 3 tygodni.

Niekiedy zdarza się nasilenie niepokoju na początku terapii lekami z wymienionej grupy SSRI, jako objaw uboczny leczenia. Nasilony niepokój, określany jako akatyzja, może być czynnikiem zwiększającym ryzyko podjęcia próby samobójczej.

Jeśli objawy lęku i myśli samobójcze nadal się utrzymują, należy rozważyć hospitalizację w oddziale psychiatrycznym, aby zapewnić Pani odpowiedni poziom bezpieczeństwa do momentu, gdy leki przeciwdepresyjne zaczną działać.

Poza przyjmowaniem leków polecam Pani również rozpoczęcie psychoterapii, jako skutecznej metody leczenia i zapobiegania zaburzeniom depresyjnym i lękowym.

Depresja jest zaburzeniem, które obecnie jest uleczalne. Lekarze i terapeuci dysponują skutecznymi środkami i sposobami pomocy.

Z całą pewnością powróci Pani do zdrowia i dobrego samopoczucia, proszę dać sobie więcej czasu na odzyskanie równowagi.

Z życzeniami szybkiego powrotu do zdrowia

Psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy