Jak mam jeść by nie tyć z powodu niedoczynności tarczycy?

Dzień dobry. Mam na imię Agnieszka i mam 16 lat. Mam 168 cm wzrostu i moja waga mnie przeraża, 97 kilo to dla mnie tragedia. W tym roku zrobiłam sobie badania i dowiedziałam się, że mam niedoczynność tarczycy. Nie wiem jak się odżywiać by nie pogorszyć tej dolegliwości. Jeszcze nie dostałam leków ponieważ lekarz u którego byłam powiedział że muszę odczekać rok i powtórzyć te sama badania jeszcze raz. Naprawdę nie wiem jak mam postępować z niedoczynnością tarczycy. Nikt inny u mnie w rodzinie tego nie ma i nie miał.

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Informacje przedstawione w pytaniu skłaniają do pewnych wątpliwości czy istotnie masz niedoczynność tarczycy. Wynikają one ze stwierdzenia lekarza, że ew. włączenie leczenia rozważy po ponownej ocenie - stężeń hormonów jak mniemam- dokonanej po roku. Być może miał na myśli subkliniczną postać zaburzenia, która nie wymaga leczenia, gdyż nie powoduje zaburzenia wydzielania hormonów przez przysadkę mózgową oraz nie wywołuje objawów.

Pytasz jak się odżywiać, by nie tyć. W Twoim wieku szczególnie ważna jest racjonalna, zróżnicowana dieta, zawierająca wszystkie niezbędne dla młodego rozwijającego sie organizmu składniki. Jeśli Twoja masa ciała wzrasta zbyt szybko w stosunku do wzrostu warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który wykluczy przyczyny organiczne i poradzi jak powinnaś się odżywiać. Problem tkwi prawdopodobnie w zbyt wysokiej kaloryczności posiłków. Pamiętaj jednak, że w tym wieku nie należy stosować żadnych diet bez kontroli lekarza.
Pozdrawiam