Nie jest to norma - ale niestety dotyczy większości osób. Wraz z niedoczynnością tarczycy dochodzi do zwolnienia podstawowej przemiany materii, a to w konsekwencji prowadzi do zwiększenia masy ciała, pomimo nie zmienionych nawyków żywieniowych. Jeżeli jednak leczenie wprowadzi się odpowiednio szybko i będzie ono dobrze dobrane - ma Pani duże szanse uniknąć nieprzyjmenych skutków tej choroby. Niezlażenie jednak od jedzenia warto jest nie zapominać o prawidłowym zbilansowanym odżywianiu i aktywności fizycznej.
Witam,
Każdy z nas jest inny i inaczej reaguje na różnie czynniki, nie mniej jednak najczęściej niedoczynność tarczycy wiąże się ze wzrostem wagi. Spowodowane jest to zwolnieniem przemiany materii. Proszę zdrowo się odżywiać, dbać o aktywność fizyczną a waga nie powinna znacznie wzrastać. Jeżeli jednak nie zadba Pani o odpowiednią dietę to konsekwencje choroby mogą być bardziej widoczne.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk
Absolutnie nie zgadzam się z stwierdzeniem masz niedoczynność tarczycy=tyjesz. Czego nawet ja jestem doskonałym przykładem :) Najczęściej niestety tycie bierze się z dodatniego bilansu energetycznego i małej aktywności fizycznej. Nawet bez niedoczynności przy małym ruchu przemiana materii zwalnia, a jeśli ktoś po prostu za dużo je to z czystych wyliczeń matematycznych mamy plus. Leczenie hormonami tarczycy, tu mówimy o Euthyrox rzeczywiście poprawia jej pracę, opada tzw. "mgła myślowa" i łatwiej się zmotywować do działania, ale nie można zwalać na hormon, że on odchudzi. Nie miałam jeszcze pacjentki, która w momencie jak włączy moje zalecenia nie schudła by i to są panie w różnym wieku 19-65 lat. Także proszę się nie martwić tylko zadbać o siebie, swoją dietę i swój ruch. Te 3 kg warto zrzucić czym prędzej, bo lepiej 3 niż za jakiś czas 10 Powodzenia :)
Nie jest to zasadą, natomiast rzeczywiście ze względu na pojawiające się objawy niedoczynności - takie jak zmęczenie i mniejsze chęci do wykonywania różnych czynności wraz z zmniejszonym metabolizmem - często pacjenci tyją. Lepiej zacząć od razu i wdrożyć podstawowe zasady zdrowego odżywiania, dzięki którym waga nie będzie wzrastać. Wprowadzenie 4-5 posiłków dziennie, w regularnych odstępach czasu jest dobrym rozwiązaniem, które minimalizuje napady głodu i pojawiającą się chęć na słodycze. Eliminacja cukrów prostych (cukru, ciasteczek, czekolad, smakowych jogurtów, napojów słodzonych) to podstawa. Warto do diety włączyć pełnowartościowe białko (źródło tyroksyny), odpowiedniej jakości tłuszcze (oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, olej lniany na zimno, olej kokosowy, masło klarowane) oraz węglowodany złożone. Przy niedoczynności unikamy ostrych przypraw (pieprzu, papryki) oraz warzyw : cebuli, soi, kapusty na surowo.
Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Bezpieczna dieta przy niedoczynności tarczycy – odpowiada mgr Anna Sajdakowska (Kacperska)
- Niedoczynność tarczycy a leczenie i przytycie – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Nadwaga u 12-latka z niedoczynności tarczycy – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Leki przy niedoczynności tarczycy – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
- Tycie bądź utrata masy przy niedoczynności tarczycy – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Schudnięcie przy niedoczynności tarczycy – odpowiada Roma Wojtewicz
- Problem z nadwagą przy niedoczynności tarczycy – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Sposób odżywiania się w chorobie tarczycy – odpowiada mgr Anna Sajdakowska (Kacperska)
- Czy mam zmienić dietę przy niedoczynności tarczycy? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Jak mam jeść by nie tyć z powodu niedoczynności tarczycy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Najczęstsze pytania dotyczące tarczycy. Odpowiadają eksperci WP abcZdrowie
Tarczyca - mały gruczoł, który ma wielkie znaczeni
Schudła na Ozempiku kilkanaście kilogramów. Skutki uboczne nie dawały jej spokoju
36-letnia influencerka przyznaje, że jedyne, co na
Hashimoto: gdy brakuje hormonów tarczycy
Problemy z suchą skórą, wypadanie włosów, tycie, u