Witam
Przede wszystkim należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.
W diecie warto zadbać o odpowiednią ilość dobrych tłuszczy: oliwy z oliwek, oleju lnianego czy tranu. Łyżka codziennie rano pobudzi wątrobę do przemiany T4 w T3 a co za tym idzie zwiększy metabolizm.
Dobrze byłoby też zwiększyć liczbę posiłków do 5 - mniejszych objętościowo.
Niedoczynności, często towarzyszy insulinooporność, dlatego energii powinny dostarczać węglowodany trawione wolno, czyli przede wszystkim te, które znajdują się w produktach z pełnego ziarna (makaron razowy, pełnoziarniste pieczywo, kasze, płatki owsiane, brązowy ryż itp.)
Ważna jest też odpowiednia podaż białka z takich produktów jak chude mięso, ryby, produkty mleczne.
Białka w diecie wymagają wydatkowania przez organizm największej ilości energii. Przyspiesza to metabolizm nawet do 25%. Poza tym białko stymuluje produkcję hormonu wzrostu odpowiedzialnego za spalanie tkanki tłuszczowej.
Unikać należy natomiast słodyczy, kalorycznych przekąsek i żywności typu fast food.
Dobrze byłoby też zadbać o codzienną aktywność fizyczną w postaci dowolnych ćwiczeń.
Witam!
Przybieranie na wadze jest, niestety jednym z najczęstszych objawów niedoczynności tarczycy. Aby temu zapobiec konieczna jest systematyczna i skuteczna kontrola choroby podstawowej i stałe przyjmowanie leków. Myślę że warto skontrolować poziom hormonów (TSH, fT3, fT4) i skonsultować się z prowadzącym endokrynologiem. Poza tym polecam rezygnację ze słodyczy, wszelkich fast foodów i słodkich napojów oraz podjęcie systematycznej aktywności fizycznej.
Witam. Tarczyca jest odpowiedzialna za wytwarzanie hormonów regulujących przemianę materii, dlatego niedoczynność tarczycy jest chorobą wywołującą dolegliwości metaboliczne. Jej leczenie polega na podaży hormonów oraz zwiększonej dawki jodu – jeśli niedoczynności nie towarzyszy choroba Hashimoto (w tym wypadku jod ograniczamy). Jod znajduje się przede wszystkim w rybach morskich i owocach morza, a także w soli jodowanej (uwaga- nadmiar soli może wywołać nadciśnienie tętnicze). Źródłem jodu mogą też być wody mineralne (informacja o zawartości znajduje się na etykiecie).
Do substancji wolotwórczych, których należy unikać zalicza się: kapustę, kalafior, kalarepkę, brukselkę, soje, rzepę, brukiew, orzeszki ziemne i gorczycę. Należy również uważać na brokuły. Przy niedoczynności tarczycy warto też zwiększyć podaż białka, które zwiększa przemianę materii. Należy wybierać chude lub półtłuste produkty mleczne, jajka, chude mięso. Pamiętaj też o odpowiedniej podaży płynów minimum 1,5 l na dzień (ochronią nerki przed nadmierną podażą białka).Zapoznaj się również z artykułem http://abcodchudzanie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe Nie zapomnij o ćwiczeniach. Codziennie należy ćwiczyć około 30 minut. Polecam ćwiczenia ogólnorozwojowe takie jak jogging czy jazda na rowerze jak również basen. Pozdrawiam.
Przy niedoczynności tarczycy dieta jest bardzo istotna. Z jadłospisu najlepiej wykluczyć kapustę, kalafior, brukselkę, rzepę, brukiew, strączki (fasolę, groch, soję), a także cukry proste (słodycze, cukier, miód, dżemy), żywność mocno przetworzoną i fast foody. Należy zadbać o odpowiednią podaż białka, tłuszczy i węglowodanów.
Pozdrawiam,
k.wawrzyniak@odzywiajsiezdrowo.pl
www.odzywiajsiezdrowo.pl
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Mam niedoczynność tarczycy - jak schudnąć? – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Jak leczyć niedoczynność tarczycy? – odpowiada Lek. Beata Babińska-Olejniczak
- Rzodkiewka a niedoczynność tarczycy? – odpowiada Mgr Katarzyna Szott
- Wypadanie włosów i niedoczynność tarczycy – odpowiada Aleksander Ropielewski
- Niedoczynność tarczycy a przybieranie na wadze – odpowiada Mgr Anna Zwoleńska
- Chęć schudnięcia u 19-latki ważącej 75 kg przy 155 cm wzrostu – odpowiada Mgr Adrian Kowalewski
- Bezpieczna dieta przy niedoczynności tarczycy – odpowiada mgr Anna Sajdakowska (Kacperska)
- Przybieranie na wadze a niedoczynność tarczycy – odpowiada Mgr Adrian Kowalewski
- Sposób odżywiania się w chorobie tarczycy – odpowiada mgr Anna Sajdakowska (Kacperska)
- Anemia z niedoborem żelaza- niedoczynność- otyłość – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
artykuły
Choroby tarczycy - rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie
Niedoczynność tarczycy to zespół objawów wywołanyc
Tarczyca - charakterystyka, hormony, choroby, diagnostyka chorób, leczenie chorób
Jesteś ciągle zmęczony, masz huśtawki nastroju ora
Leczenie niedoczynności tarczycy - naturalne metody, dieta
Niedoczynność tarczycy związana jest z niedoborem