Mam niedoczynność tarczycy - jak schudnąć?

Kobieta, 22 lata, 160 cm wzrostu, 80 kg. Studiuję, nie ćwiczę. Rok temu chodziłam na salsę i aerobic w ramach zajęć na uczelni (raz w tygodniu na 1,5 h). Zażywałam tabletki wspomagające odchudzanie dostępne bez recepty, ale nic nie zauważyłam. Endokrynolog stwierdził niedoczynność tarczycy. Na śniadania jem przeważnie 3 kromki chleba wieloziarnistego, rzadko białego z szynką, żółtym serem, pomidorem i ogórkiem. Obiad to przeważnie ryż, smażony kotlet schabowy w panierce i surówka. W międzyczasie podjadam. Chciałabym się dowiedzieć, jaką dietę powinnam zastosować? Co ćwiczyć? Dodam, że zależy mi na zgubieniu brzucha, bioder i ud. Proszę o poradę :)

KOBIETA ponad rok temu

Witam,

Tarczyca jest odpowiedzialna za wytwarzanie hormonów regulujących przemianę materii, dlatego niedoczynność tarczycy jest chorobą wywołującą dolegliwości metaboliczne. Jej leczenie polega na podaży hormonów oraz zwiększonej dawki jodu. Jod znajduje się przede wszystkim w rybach morskich i owocach morza, a także w soli jodowanej (uwaga- nadmiar soli może wywołać nadciśnienie tętnicze). Źródłem jodu mogą też być wody mineralne (informacja o zawartości znajduje się na etykiecie).

Do substancji wolotwórczych, których należy unikać zalicza się: kapustę, kalafior, brukselkę, soje, rzepę, brukiew, orzeszki ziemne i gorczycę. Należy również uważać na brokuły. Przy niedoczynności tarczycy należy też zwiększyć podaż białka, które zwiększa przemianę materii. Należy wybierać chude lub półtłuste produkty mleczne.

Proszę również pamiętać o odpowiedniej podaży płynów minimum 1,5 l na dzień (ochronią nerki przed nadmierną podażą białka).

Więcej informacji na temat diety udzieli Pani lekarz.

Jeśli chodzi o ćwiczenia powinna Pani wiedzieć, że ich skuteczność zależy od regularności. Codziennie należy ćwiczyć około 30 minut. Polecam ćwiczenia ogólnorozwojowe takie jak jogging czy jazda na rowerze jak również basen. Natomiast ćwiczenia na poszczególne partie ciała znajdzie Pani na stronie www.abccwiczenia.pl.

Pozdrawiam.

Przy niedoczynności tarczycy dieta jest bardzo istotna. Z jadłospisu najlepiej wykluczyć kapustę, kalafior, brukselkę, rzepę, brukiew, strączki (fasolę, groch, soję), a także cukry proste (słodycze, cukier, miód, dżemy), żywność mocno przetworzoną i fast foody. Należy zadbać o odpowiednią podaż białka, tłuszczy i węglowodanów.

Pozdrawiam,
k.wawrzyniak@odzywiajsiezdrowo.pl
www.odzywiajsiezdrowo.pl