Waga jest za wysoka. Powinna Pani skupić na utracie masy ciała, jednocześnie starając się starannie dobierać produkty, które pomogą w procesie leczenia. Rzeczywiście jednym z objawów niedoczynności tarczycy jest wzrost masy ciała, spowodowane jest to zaburzeniami gospodarki hormonalnej w całym organizmie. Należy dostarczać pełnowartościowego białka, które jest źródłem tyroksyny, aminokwasu odpowiedzialnego za produkcję hormonów tarczycy. Z mięs wybieramy te chude (kurczak, indyk, cielęcina), najlepiej spożywać bez skóry. Zalecamy włączenie do jadłospisu ryb. Zawierają one kwasy omega-3, których ilość warto zwiększać w codziennej diecie. Znajdzie je Pani również w nasionach, orzechach, olejach roślinnych. Z warzyw wykluczamy warzywa kapustne, brukselkę, kalafiora, rzepę, brukiew, cebulę i soję. Warto włączyć do diety produkty bogate w selen, którego niedobór zmniejsza syntezę T3 w tkankach (znajdzie go Pani m.in. w produktach zbożowych, rybach, nasionach słonecznika), cynk (mięso, ryby) oraz witaminę E (oleje roślinne, nasiona), które zwiększają wchłanianie jodu w organizmie. Jeżeli cierpi Pani na kliniczną postać niedoczynności zalecamy większe spożycie produktów bogatych w jod (ryby morskie). Zachęcamy także do spożywania 5 mniejszych posiłków w ciągu dnia w regularnych odstępach czasu, wprowadzenia aktywności fizycznej i zadbania o prawidłową podaż płynów. Jeżeli miałaby Pani trudności w ułożeniu odpowiedniej diety, zachęcamy do wizyty u doświadczonego dietetyka, który pomoże Pani poprowadzić odpowiednią terapię żywieniową, która zarówno wspomoże leczenie niedoczynności tarczycy oraz pozytywnie wpłynie na spadek masy ciała.
Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444
Przy niedoczynności tarczycy dieta jest bardzo istotna. Z jadłospisu najlepiej wykluczyć kapustę, kalafior, brukselkę, rzepę, brukiew, strączki (fasolę, groch, soję), a także cukry proste (słodycze, cukier, miód, dżemy), żywność mocno przetworzoną i fast foody. Należy zadbać o odpowiednią podaż białka, tłuszczy i węglowodanów.
Pozdrawiam,
k.wawrzyniak@odzywiajsiezdrowo.pl
www.odzywiajsiezdrowo.pl
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Chęć schudnięcia u 19-latki ważącej 75 kg przy 155 cm wzrostu – odpowiada Mgr Adrian Kowalewski
- Niedoczynność tarczycy a przybieranie na wadze – odpowiada Mgr Anna Zwoleńska
- Niedoczynność tarczycy i stosowanie Euthyrox a odżywanie celem uniknięcia przybrania na wadze – odpowiada Mgr Paulina Szczechowicz
- Jak leczyć niedoczynność tarczycy? – odpowiada Lek. Beata Babińska-Olejniczak
- Rzodkiewka a niedoczynność tarczycy? – odpowiada Mgr Katarzyna Szott
- Mam niedoczynność tarczycy - jak schudnąć? – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Wypadanie włosów i niedoczynność tarczycy – odpowiada Aleksander Ropielewski
- Niedoczynność tarczycy a dieta – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Przyrost masy ciała po Letrox – odpowiada Mgr Adrian Kowalewski
- Przybieranie na wadze przy niedoczynności tarczycy – odpowiada Mgr Olga Marzol
artykuły
Tarczyca - charakterystyka, hormony, choroby, diagnostyka chorób, leczenie chorób
Jesteś ciągle zmęczony, masz huśtawki nastroju ora
Choroby tarczycy - rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie
Niedoczynność tarczycy to zespół objawów wywołanyc
Niedobór jodu - objawy, przyczyny i leczenie
Niedobór jodu wywołuje wiele nieprzyjemnych objawó