Przybieranie na wadze przy niedoczynności tarczycy

Witam. Mam 18 lat. 1,5 roku temu zaczęła się u mnie niedoczynność tarczycy z TSH ok. 4. Przytyłam w tamtym czasie bardzo dużo. Bylam u kilku lekarzy. Przepisywali hormony - TSH się zmniejszało, ale FT4 pozostawało takie samo jak wcześniej i również objawy nie znikały. Zmieniłam lekarza. Przy USG wyszło ze na tarczycy są ogniska zapalne. Teraz mam TSH 7,5 i jutro mam wizytę u lekarza. Nie mam już sily bo chcę schudnąć a ciągle tyje. Co robić? Może jakaś specjalna dieta? Proszę o pomoc.
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu
Mgr Olga Marzol Dietetyk, Poznań
26 poziom zaufania

Witam serdecznie,

W przypadku niedoczynności tarczycy masa ciała może się cały czas zwiększać, w przypadku, gdy hormony nie są uregulowane. Kiedy ten temat zostanie już uporządkowany, należy wprowadzić odpowiednią dietę:

- dieta ok 1500 kcal - nie niżej, aby nie spowalniać metabolizmu
- spożywać przynajmniej 2,5 wody
- nie spożywać błonnika pokarmowego na śniadanie (może to zakłócać pracę tabletek)
- unikać słodyczy, cukru prostego, chipsów, dań typu instant, soli kuchennej, zupek w proszku, fast foodów,
- jeść regularnie 5b posiłków dziennie,
- unikać roślin strączkowych
- zwiększyć w diecie ilość omega-3 (tłuste ryby morskie).

Pozdrawiam,

Mgr Olga Marzol

0

Powinna Pani skupić na utracie masy ciała, jednocześnie starając się starannie dobierać produkty, które pomogą w procesie leczenia. Rzeczywiście jednym z objawów niedoczynności tarczycy jest wzrost masy ciała, spowodowane jest to zaburzeniami gospodarki hormonalnej w całym organizmie. Należy dostarczać pełnowartościowego białka, które jest źródłem tyroksyny, aminokwasu odpowiedzialnego za produkcję hormonów tarczycy. Z mięs wybieramy te chude (kurczak, indyk, cielęcina), najlepiej spożywać bez skóry. Zalecamy włączenie do jadłospisu ryb. Zawierają one kwasy omega-3, których ilość warto zwiększać w codziennej diecie. Znajdzie je Pani również w nasionach, orzechach, olejach roślinnych. Z warzyw wykluczamy warzywa kapustne, brukselkę, kalafiora, rzepę, brukiew, cebulę i rośliny strączkowe. Warto włączyć do diety produkty bogate w selen, którego niedobór zmniejsza syntezę T3 w tkankach (znajdzie go Pani m.in. w produktach zbożowych, nasionach słonecznika), cynk (mięso) oraz witaminę E (oleje roślinne, nasiona), które zwiększają wchłanianie jodu w organizmie. Ogniska zapalne na tarczycy mogą świadczyć o chorobie Hashimoto, także do czasu postawienia diagnozy zalecamy unikanie spożywania większej ilości jodu (sól jodowana, ryby morskie). Zachęcamy także do spożywania 5 mniejszych posiłków w ciągu dnia w regularnych odstępach czasu, wprowadzenia aktywności fizycznej i zadbania o prawidłową podaż płynów. Jeżeli miałaby Pani trudności w ułożeniu odpowiedniej diety, zachęcamy do wizyty u doświadczonego dietetyka, który pomoże Pani poprowadzić odpowiednią terapię żywieniową, która zarówno wspomoże leczenie niedoczynności tarczycy oraz pozytywnie wpłynie na spadek masy ciała.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444

0

Witam Panią,

Dieta przy problemach z tarczycą jest bardzo ważna. Koniecznie powinna Pani skonsultować sprawę z dietetykiem, dziwie się że lekarz tego Pani nie zalecił. dieta łagodzi objawy i poprawia samopoczucie. Przy niewłaściwej diecie choroba może sie pogłębiać.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty