Hashimoto to choroba autoimmunologiczna polegająca na atakowaniu własnych komórek organizmu. Przede wszystkim zaleca się wykluczenie czynników mogących nasilać reakcje zapalne. Zalecamy zastosowanie diety wykluczającej gluten (białka znajdujące się m.in. w pszenicy, życie, jęczmieniu, owsie) oraz diety bezmlecznej (mleko i produkty na jego bazie). Należy dostarczać pełnowartościowego białka, które jest źródłem tyroksyny, aminokwasu odpowiedzialnego za produkcję hormonów tarczycy. Z mięs wybieramy te chude (kurczak, indyk, cielęcina), najlepiej spożywać bez skóry. Zalecamy włączenie do jadłospisu ryb. Zawierają one kwasy omega-3, których ilość warto zwiększać w codziennej diecie. Znajdzie je Pani również w nasionach, orzechach, olejach roślinnych. Z warzyw wykluczamy warzywa kapustne, brukselkę, kalafiora, rzepę, brukiew, cebulę i soję. Warto włączyć do diety produkty bogate w selen, którego niedobór zmniejsza syntezę T3 w tkankach (znajdzie go Pani m.in. w produktach zbożowych, rybach, nasionach słonecznika), cynk (mięso, ryby) oraz witaminę E (oleje roślinne, nasiona), które zwiększają wchłanianie jodu w organizmie. Zalecamy także ograniczenie produktów bogatych w jod (ryby morskie). Zachęcamy także do spożywania 5 mniejszych posiłków w ciągu dnia w regularnych odstępach czasu, wprowadzenia aktywności fizycznej i zadbania o prawidłową podaż płynów. Jeżeli miałaby Pani trudności w ułożeniu odpowiedniej diety, zachęcamy do wizyty u doświadczonego dietetyka, który pomoże Pani poprowadzić odpowiednią terapię żywieniową, która zarówno wspomoże leczenie niedoczynności tarczycy oraz pozytywnie wpłynie na spadek masy ciała.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444

0

W przypadku diety przy Hashimoto proponuję udać się do dietetyka. Taka dieta powinna być rozpisana indywidualnie. Często stosuje się dietę eliminacyjno-rotacyjną z wykluczeniem glutenu i białek mleka-jednak to wszystko wymaga przeglądnięcia obecnego sposobu odzywiania i uwzględnienia schorzeń współistniejących.

0

W przypadku Hashimoto bardzo istotne jest indywidualne podejście. Stosuje się dietę eliminacyjną - z jadłospisu wyrzucamy gluten oraz nabiał, a także produkty które mogą powodować autoagresję - często warzywa psiankowate (pomidory, papryka, bakłażan).
W razie pytań proszę śmiało pisać.

Pozdrawiam,
Katarzyna Wawrzyniak
k.wawrzyniak@odzywiajsiezdrowo.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty