Tycie przy chorobie Hashimoto

Witam, Mam chorobę Hashimoto, od marca przytyłam 5 kg mimo dobrze ustawionych hormonów, dobrych wyników krwi, braku zmian w dotychczasowej zbilansowanej zdrowej diecie. Czy jest jakaś skuteczna dieta konkretnie pod Hashimoto? jak poradzić sobie z zatrzymywaniem wody w organizmie? jest jakiś ratunek dla nas, chorych którzy tyją od przysłowiowego powietrza?

Witam serdecznie
Zatrzymywanie wody przy tym schorzeniu to ogromny problem jednak jest kilka sposobów by wprowadzić do diety kilka składników działających podobnie jak diuretyki a są naturalne - efekty są zadziwiające choć nie natychmiastowe. Odpowiedni dzienny bilans płynów też jest w stanie pomóc przy tej przypadłości.
Organizm przy chorobach autoimmunologicznych należy również nasycić kwasami omega - 3 jak i wykluczyć z diety fluor.
W razie pytań proszę o kontakt dobradieta@interia.pl
Pozdrawiam
dr Kasia Karpińska

Hashimoto to choroba autoimmunologiczna polegająca na atakowaniu własnych komórek organizmu. Przede wszystkim zaleca się wykluczenie czynników mogących nasilać reakcje zapalne. Zalecamy zastosowanie diety wykluczającej gluten (białka znajdujące się m.in. w pszenicy, życie, jęczmieniu, owsie) oraz diety bezmlecznej (mleko i produkty na jego bazie). Należy dostarczać pełnowartościowego białka, które jest źródłem tyroksyny, aminokwasu odpowiedzialnego za produkcję hormonów tarczycy. Z mięs wybieramy te chude (kurczak, indyk, cielęcina), najlepiej spożywać bez skóry. Zalecamy włączyć kwasy omega-3, których ilość warto zwiększać w codziennej diecie. Znajdzie je Pani w nasionach, orzechach, olejach roślinnych. Z warzyw wykluczamy warzywa kapustne, brukselkę, kalafiora, rzepę, brukiew, cebulę i soję. Warto włączyć do diety produkty bogate w selen, którego niedobór zmniejsza syntezę T3 w tkankach (znajdzie go Pani m.in. w produktach zbożowych, nasionach słonecznika), cynk (mięso) oraz witaminę E (oleje roślinne, nasiona), które zwiększają wchłanianie jodu w organizmie. Zalecamy także ograniczenie produktów bogatych w jod (ryby morskie). Zachęcamy także do spożywania 5 mniejszych posiłków w ciągu dnia w regularnych odstępach czasu, wprowadzenia aktywności fizycznej i zadbania o prawidłową podaż płynów. Jeżeli miałaby Pani trudności w ułożeniu odpowiedniej diety, zachęcamy do wizyty u doświadczonego dietetyka, który pomoże Pani poprowadzić odpowiednią terapię żywieniową, która zarówno wspomoże leczenie niedoczynności tarczycy oraz pozytywnie wpłynie na spadek masy ciała.

Poradnia Dobry dietetyk Toruń
tel. 887 433 444

Witam serdecznie.
W ostatnim czasie większość pacjentek zgłasza się do mnie z problemami z tarczycą oraz z Hashimoto. Choroba jest ciężka, doskonale wiem jak się Pani czuje. Na szczęście z doświadczenia wiem że dietą można zdziałać cuda: wyniki badań krwi poprawiają się, wraca dobre samopoczucie i energia. Najlepiej zastosować dietę bezmleczną, bezglutenową, bez soi, z ograniczeniem roślin psiankowatych. Jeśli potrzebowałaby Pani pomocy doświadczonego dietetyka zapraszam do kontaktu; k.wawrzyniak@odzywiajsiezdrowo.pl