Witam serdecznie
Zatrzymywanie wody przy tym schorzeniu to ogromny problem jednak jest kilka sposobów by wprowadzić do diety kilka składników działających podobnie jak diuretyki a są naturalne - efekty są zadziwiające choć nie natychmiastowe. Odpowiedni dzienny bilans płynów też jest w stanie pomóc przy tej przypadłości.
Organizm przy chorobach autoimmunologicznych należy również nasycić kwasami omega - 3 jak i wykluczyć z diety fluor.
W razie pytań proszę o kontakt dobradieta@interia.pl
Pozdrawiam
dr Kasia Karpińska
Hashimoto to choroba autoimmunologiczna polegająca na atakowaniu własnych komórek organizmu. Przede wszystkim zaleca się wykluczenie czynników mogących nasilać reakcje zapalne. Zalecamy zastosowanie diety wykluczającej gluten (białka znajdujące się m.in. w pszenicy, życie, jęczmieniu, owsie) oraz diety bezmlecznej (mleko i produkty na jego bazie). Należy dostarczać pełnowartościowego białka, które jest źródłem tyroksyny, aminokwasu odpowiedzialnego za produkcję hormonów tarczycy. Z mięs wybieramy te chude (kurczak, indyk, cielęcina), najlepiej spożywać bez skóry. Zalecamy włączyć kwasy omega-3, których ilość warto zwiększać w codziennej diecie. Znajdzie je Pani w nasionach, orzechach, olejach roślinnych. Z warzyw wykluczamy warzywa kapustne, brukselkę, kalafiora, rzepę, brukiew, cebulę i soję. Warto włączyć do diety produkty bogate w selen, którego niedobór zmniejsza syntezę T3 w tkankach (znajdzie go Pani m.in. w produktach zbożowych, nasionach słonecznika), cynk (mięso) oraz witaminę E (oleje roślinne, nasiona), które zwiększają wchłanianie jodu w organizmie. Zalecamy także ograniczenie produktów bogatych w jod (ryby morskie). Zachęcamy także do spożywania 5 mniejszych posiłków w ciągu dnia w regularnych odstępach czasu, wprowadzenia aktywności fizycznej i zadbania o prawidłową podaż płynów. Jeżeli miałaby Pani trudności w ułożeniu odpowiedniej diety, zachęcamy do wizyty u doświadczonego dietetyka, który pomoże Pani poprowadzić odpowiednią terapię żywieniową, która zarówno wspomoże leczenie niedoczynności tarczycy oraz pozytywnie wpłynie na spadek masy ciała.
Poradnia Dobry dietetyk Toruń
tel. 887 433 444
Witam serdecznie.
W ostatnim czasie większość pacjentek zgłasza się do mnie z problemami z tarczycą oraz z Hashimoto. Choroba jest ciężka, doskonale wiem jak się Pani czuje. Na szczęście z doświadczenia wiem że dietą można zdziałać cuda: wyniki badań krwi poprawiają się, wraca dobre samopoczucie i energia. Najlepiej zastosować dietę bezmleczną, bezglutenową, bez soi, z ograniczeniem roślin psiankowatych. Jeśli potrzebowałaby Pani pomocy doświadczonego dietetyka zapraszam do kontaktu; k.wawrzyniak@odzywiajsiezdrowo.pl
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czego nie jeść przy chorobie Hashimoto? – odpowiada Mgr Adrian Kowalewski
- Diata dla 54-latki z niedoczynnością i Hashimoto – odpowiada Mgr Adrian Kowalewski
- Jak schudnąć przy chorobie Hashimoto i stosowaniu leków? – odpowiada Mgr Adrian Kowalewski
- Chęć schudnięcia u 19-latki ważącej 75 kg przy 155 cm wzrostu – odpowiada Mgr Adrian Kowalewski
- Przyrost masy ciała po Letrox – odpowiada Mgr Adrian Kowalewski
- Dieta a choroba Hashimoto – odpowiada Mgr Paulina Szczechowicz
- Niedoczynność tarczycy, Hashimoto i wyniki badania hormonów tarczycy – odpowiada Dr n. med. Marek Derkacz
- Odżywianie przy nadczynności tarczycy – odpowiada Mgr Adrian Kowalewski
- Przybieranie na wadze przy niedoczynności tarczycy – odpowiada Mgr Olga Marzol
- Przybieranie na wadze a niedoczynność tarczycy – odpowiada Mgr Adrian Kowalewski
artykuły
Choroba Hashimoto - objawy, przyczyny, diagnostyka, leczenie, dieta
Choroba Hashimoto, czyli przewlekłe zapalenie gruc
Hashimoto: gdy brakuje hormonów tarczycy
Problemy z suchą skórą, wypadanie włosów, tycie, u
Chora tarczyca, czyli choroba Hashimoto
Chora tarczyca zazwyczaj nie powoduje bólu. Przykr