Niedoczynność tarczycy, Hashimoto i wyniki badania hormonów tarczycy

Mam 27 lat, a w 2006 roku stwierdzono u mnie niedoczynność tarczycy Hashimoto. Od tamtego czasu przyjmuję Euthyrox N 100mg. Ostatnio moje samopoczucie jest dużo gorsze. Otępienie, uczucie bycia pijanym, trudności z koncentracją, włosy wypadające garściami. Oto moje wyniki: TSH 3,640 (norma 0,270-4.200) FT3 2.87 (2,00-4,40) FT4 1,49 (0,93-170) ATPO 12,4 <34,0 ATG 17,3 <115,00 Co to moze oznaczać? Zbyt niską dawkę leku? Wczesniej mialam duzo nizsze TSH- ok 1,00

Dzień dobry,

Powinna wybrać się Pani do endokrynologa, który po zbadaniu Pani skoryguje dawkę leku. Czy wcześniej miała Pani podwyższone miano przeciwciał antyTPO i/lub aTG, które są podwyższone w chorobie Hashimoto? Warto również, aby Pani lekarz spojrzał na Pani tarczycę w usg. Proszę również wykonać oznaczenie morfologii i stężenie żelaza we krwi.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Kolejnym krokiem oprócz farmakologicznego wyrównania tarczycy są badania w kierunku nietolerancji pokarmowej IgG zależnej. Na internecie spotka się Pani z zaleceniami w Hashimoto: dieta bez nabiału, bez glutenu, czasami bez jaj. Zgadzam się z tym oprócz glutenu, czasami jak oglądam wyniki swoich pacjentek również niektóre osoby wytwarzają przeciwciał np. na bezglutenowy ryż, kukurydzę, grykę. Odciążając organizm od nietolerowanych produktów, zwalczamy delikatny stan zapalny w organizmie, jeden wystarczy-zapalenie tarczycy. W Polsce badania takie wykonuje Instytut Mikroekologii z Poznania badanie Imu Pro, Cambridge Diagnostics siedziba w Warszawie, oraz Vitalmmun. Prosze poczytać na ten temat i wybrać miejsce koło swojego miejsca zamieszkania. Koniecznie proszę zbadać poziom żelaza i ferrytyny, jeśli ma Pani niski poziom, włosy będą wypadać i osłabienie gwarantowane, wtedy proszę udać się do lekarza i poprosić o przepisanie żelaza. Jeśli mieszka Pani w okolicy Krakowa to zapraszam ana konsultacje www.dietetykwkrakowie.pl

Czy oprócz przyjmowania leków zmieniła Pani swoje żywienie? Hashimoto jest ściśle powiązane z tym co spożywamy i istnieją produkty, które nasilają reakcje zapalne w organizmie, skutkując objawami, o jakich Pani pisze. Zalecamy wykluczenie glutenu (białek znajdujących się m.in. w pszenicy, życie, jęczmieniu, owsie) oraz wszystkich produktów na bazie mleka.
Należy dostarczać pełnowartościowego białka, które jest źródłem tyroksyny, aminokwasu odpowiedzialnego za produkcję hormonów tarczycy. Z mięs wybieramy te chude (kurczak, indyk, cielęcina), najlepiej spożywać bez skóry. Zalecamy włączenie kwasów omega-3, których ilość warto zwiększać w codziennej diecie. Znajdzie je Pani w nasionach, orzechach czy olejach roślinnych (olej lniany na zimno, oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia). Z warzyw należy wykluczyć warzywa kapustne, rośliny strączkowe, brukselkę, kalafiora, rzepę, brukiew, cebulę i soję.
Warto włączyć do diety produkty bogate w selen, którego niedobór zmniejsza syntezę T3 w tkankach (znajdzie go Pani m.in. w produktach zbożowych, nasionach słonecznika), cynk (mięso) oraz witaminę E (oleje roślinne, nasiona), które zwiększają wchłanianie jodu w organizmie. Zalecamy także ograniczenie produktów bogatych w jod (ryby morskie). Zachęcamy także do spożywania 5 mniejszych posiłków w ciągu dnia w regularnych odstępach czasu, wprowadzenia aktywności fizycznej (o nie za dużej intensywności) i zadbania o prawidłową podaż płynów. Dodatkowo warto wzbogacić swój jadłospis o naturalne probiotyki. Warto odwiedzić dietetyka, który na podstawie badań i szczegółowego wywiadu poprowadzi Pani terapię żywieniową.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444