Jak mam radzić sobie z atrofią pochwy?

Straszne mam pieczenie w pochwie. Dodam że mam atrofię pochwy. Stosuje Infektvagin ale bez skutku. Mam pieczenia w pochwie, pieką mnie wargi sromowe i są zaczerwienione , mam odparzenia i upławy. Co robić ?
KOBIETA, 47 LAT około miesiąca temu

Krwawienie w ciąży - przyczyny i postępowanie

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

proszę niezwłocznie udać się do ginekologa.

Opisane przez Panią dolegliwości mogą wynikać z atrofii pochwy. Spadek estrogenów w okresie okołomenopauzalnym doprowadza do atroficznego zapalenia pochwy. Objawia się ono suchością pochwy, swędzeniem okolic intymnych, jak i wspomnianymi przez Panią upławami i pieczeniem.

Konieczna jest wdrożenie leczenia, które najczęściej polega na uzupełnieniu brakujących estrogenów. W tym celu stosuje się hormonalną terapię zastępczą (zarówno dopochwową, jak i doustną). W przypadku metody dopochwowej dostępne są globulki, kremy lub pierścienie.

Ponadto wyróżnić można terapię laserową czy leczenie przy pomocy kwasu hialuronowego. Wspomagająco można stosować lubrykanty, zioła oraz zmienić dotychczasową dietę.

Na temat atrofii przeczytać można w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/atrofia-definicja-atrofia-miesni-pochwy-i-skory.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty