Jak leczy się atrofię pochwy?

Czy atrofię pochwy można wyleczyć? Jakie są metody leczenia? Jakie globulki mogę stosować przy atrofii ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

atrofia pochwy najczęściej dotyka kobiet po okresie menopauzy. Przyczyną jest spadek i niski poziom estrogenów.

Można ją leczyć na wiele sposobów. Wśród nich wyróżnić można hormonalną terapię zastępczą – metoda ta polega na dostarczaniu estrogenów drogą dopochwową (dopochwowy krem estrogenowy, dopochwowy pierścień estrogenowy, dopochwowa tabletka estrogenowa) lub drogą doustną.

Inne możliwe sposoby leczenia to: lubrykanty, fitoestrogeny, selektywne modulatory receptora estrogenowego, żele i globulki z kwasem hialuronowym lub leczenie laserowe. W czasie leczenia znaczenie ma również zdrowa dieta i unikanie używek, które mogą nasilać objawy choroby. Kobieta z atrofią pochwy powinna również zadbać o bawełnianą, przewiewną bieliznę oraz stosować delikatne preparaty do higieny intymnej.

Warto udać się do ginekologa i porozmawiać z nim na temat możliwych metod leczenia oraz dodatkowych zaleceń.

Więcej informacji na temat atrofii (między innymi pochwy) znajdzie Pani w naszym artykule pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/atrofia-definicja-atrofia-miesni-pochwy-i-skory.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.