Gynoflor a infekcje pochwy

Witam! Mam pytanie co do leku Gynoflor. Przepisała mi go lekarka, bo miałam problemy z grzybicą pochwy. Gynoflor brałam przez 6 dni po jednej tabletce, tydzień przed spodziewanym okresem. Miałam bardzo ostry PMS, bóle piersi, skurcze macicy. Wczoraj dostałam plamienia, dziś pojawiło sie krwawienie (w oczekiwanym przeze mnie terminie). Cykle mam raczej regularne, ten był 28 dniowy. Ale jest inny niż wszystkie dotychczasowe. Nic praktycznie mnie nie boli (poza skurczami macicy), krew ma normalny kolor. Chciałabym się dowiedzieć czy wszystko jest w porządku, czy takie moje reakcje sa normalne po tym leku. Czy to właśnie lek Gynoflor pomógł mi na tyle, że infekcja odpuściła? Zmagałam się z nią dosyć długo i wcześniej nic nie pomagało. Czy zastosowanie leku Gynoflor mogło sprawić, że wszystko się u mnie unormowało jeśli chodzi o kwestię krwawienia? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Proszę zaprzestać stosowania leku na czas krwawienia. Po zakończeniu miesiączki proszę powrócić do terapii.

Magdalena Mroczek

Gynoflor jest to bezpieczny lek, który stosowany jest w celu przywrócenia równowagi mikrobiologicznej pochwy. Lek stosuje sie 6-12 dni po 1-2 tabletki dziennie dopochwowo. W zanikowym zapaleniu pochwy występuje całkiem inne dawkowenie. Wskazania do zastosowania leku obejmują przywrócenie flory Lactobacillus acidophilus po miejscowym lub układowym leczeniu środkami przeciwinfekcyjnymi lub chemioterapeutykami, bakteryjne zapalenie pochwy, kandydozę pochwy oraz zanikowe zapalenie pochwy wywołane niedoborem estrogenów w okresie okołomenopauzalnym i po menopauzie, wspomagająco w hormonalnej terapii zastępczej.

Leku nie należy stosować u dziewcząt przed okresem dojrzewania płciowego. Poza tym innym przeciwwskazaniem są krwawienia z pochwy niewiadomego pochodzenia.
Na czas trwania okresu należy przerwać stosowanie preparatu i wznowić je po zakończeniu krwawienia miesiączkowego. W przypadku kiedy pochwa jest bardzo sucha można zwilżyć tabletkę, co powinno przyspieszyć jej rozpad. Ile dni dokładnie ma trwać kuracja ustala lekarz.

Gynoflor zawiera dwie substancje aktywne i są to estriol oraz Lactobacillus acidophilus. Lactobacillus acidophlus jest bakterią naturalnie bytującą w pochwie, która wytwarza kwas mlekowy. Kwas mlekowy zakwasza środowisko pochwy do pH około 4,5 co sprzyja utrzymaniu równowagi mikrobiologicznej. To z kolei hamuje rozwój patogennych bakterii oraz grzyba Candida albicans. L. acidophilus jest prebiotykiem. Jest to lek naturalny, bezpieczny i przebadany.

Działania niepożądane nie są bardzo częste i mogą obejmować uczucie bólu, pieczenia, zaczerwienie i swędzenie. Wydaj się, że na razie wszystko jest w porządku.