Jak mam stosować leki przy zmianach skórnych?

Dzień dobry. Dzisiaj byłem u dermatologa i otrzymałem receptę na następujące leki; 1. Unidox Solutab, raz dziennie 2. Metronidazol, dwa razy dziennie 3. Akneroxid 5 żel, noc 4. Clotrimazolum, rano I wobec tego mam kilka pytań i opiszę sytuację (cham z tego lekarza, teoretycznie działa skutecznie ale jakiekolwiek pytanie z użyciem jakiś nazw innych niż preparaty wysuszające to dla niego czary). Sprawa wygląda tak, że; starałem się coś robić zewnętrznie z różnymi skutkami. Generalnie kosmetyki raczej naturalne, żadne badziewia. Ale ostatnio z całkiem niezłej skóry stało się no khmm... W szczególności problem dotyczył obszarów wokół ust i brody, nie zmieniałem pielęgnacji którą po kilku miesiącach udało mi się dopasować więc stwierdziłem, że skoro organizm wyrzuca mi coś takiego to już nie nadrobię zewnętrznie sytuacji i udałem się do tego lekarza. No i wizyta wyglądała tak, że coś tam patrzy i potem pyka sobie w klawiaturkę. Dostałem receptę na powyższe leki i maści i on coś tam pogadał jak stosować, generalnie powiedział to co było napisane na kartce i mówię, że aktualnie działam tym i tym i suplementuję to i to i pytam go czy to koliduje w sensie czy można stosować obok tego. To mi powiedział, że jak wyjdę z gabinetu to mogę wyrzucić receptę i mogę się nawet oblewać benzyną jak chcę. No to wiedziałem że nie uzyskam żadnej sensownej odpowiedzi zapytałem czy to wszystko i poszedłem. No i jestem tutaj mam nadzieję, że uzyskam jakąkolwiek odpowiedź (za każdą z góry dziękuję). Otóż; Suplementuję wąkrotę azjatycką, liść oliwny i tarczycę bajkalską w formie tabletek- czy to koliduje z lekami które otrzymałem na recepcie? Zewnętrznie stosuję następujące substancje (w kosmetykach składniki aktywne) azeloglicyna, salicylan betainy / kwas salicylowy, niacynamid, olejek z drzewa herbacianego, bakuchiol, propolis, witamina C, pantenol, alantoina, adenozyna, eksrtakt z traganka błonistego, trochę łagodnych kwasów, aloes, trochę olei zawartych w kremie, masło shea i mógłbym wypisać tego jeszcze trochę. (nie stosuję wszystkiego równocześnie oczywiście) To co wypisałem to substancje zawarte we wszystkich produktach (wiadomo, że nie wszystkie ale większość tych które mają działać). No i wobec tego mam pytanie czy mogę przy tych lekach stosować swoją pielęgnację? Czy nic nie wejdzie w interakcje i się zrobi bum. Bo krem na rano okej, nic rano nie stosowałem są wakacje mogę się tym smarować ale na akneroxid daje skórze efekt antybakteryjny po krótkim czasie więc o 20 mogę go zastosować a na noc o 24 robić swoją pielęgnację. Tak robiłem do tej pory bo miałem akneroxid ale w wersji 10 ale dzisiaj powiedział mi, że 10 nie nadaję się do stosowania na twarz (to chyba jedyna informacja która mi się do czegoś przyda, zastąpie 10 na 5 i jeszcze lepiej będę regenerował). Pozdrawiam

Dzień dobry, stosowanie jakichkolwiek leków w przypadku chorób towarzyszących powinno być skonsultowane z lekarzem prowadzącym, lub farmaceutą. Istnieje wiele sytuacji w których może nastąpić tak zwana reakcja krzyżowa, albo działanie niepożądane. Działanie niepożądane leku to każde niekorzystne i niezamierzone działanie, które występuje u pacjenta w trakcie przyjmowania leku lub jakiś czas po zakończeniu farmakoterapii. Skutki uboczne stosowania leków mogą pojawić się nawet po zażyciu tylko jednego z leków w zalecanej dawce, dlatego warto zapoznać się z ich listą. Znajduje się ona na ulotce, która jest dołączona do każdego leku. Jeśli takiej nie posiadamy na różnych portalach internetowych również znajdziemy pełną ulotkę, wraz ze spisem działań niepożądanych. Stanowczo odradzam stosowania jakichkolwiek leków, suplementów diety i ziół pod każdą postacią bez konsultacji z lekarzem specjalistą lub magistrem farmacji.

Serdecznie pozdrawiam

Życzę miłego dnia

Specjalista Medycyny Estetycznej, Dermatolog, dr Izabela Lenartowicz

http://lenartowiczclinic.pl