Jak mogę pomóc bliskiej mi osobie w depresji?

Witam,mam pytanie... Jak mógłbym pomóc bliskiej mi osobie w depresji co z dnia na dzień mówi że jest coraz gorzej,bez cięcia się nie wytrzymuje...Chociaż próbowałem zabrać jej żyletki to się upierała z dnia na dzień się boję o nią i próbuję ją w jakiś sposób ratować lecz nie wychodzi mi chyba to. Jak jej pomóc ? Oczywiście leczy się ale nie wiem czy to też jej coś daje...Proszę o pomoc

W tej sytuacji profesjonalna pomoc jest konieczna. Jeśli widzi Pan, że stan bliskiej osoby się pogarsza, ma ona trudności w zapanowaniu nad swoim zachowaniem (staje się ono coraz bardziej niebezpieczne dla niej samej, nie kontroluje impulsów autoagresywnych) warto przemyśleć hospitalizację i pomoc całodobową (np w szpitalu, a potem na dziennym oddziale psychiatrycznym). Wsparcie, jakie jej Pan udziela, jest bardzo cenne, jednakże opisane przez Pana zachowania mogą wskazywać już na poważną chorobę (np depresję), a wówczas pomoc bliskich jest warunkiem koniecznym, ale często niewystarczającym do wyleczenia. Dodatkowo jeśli bliska osoba leczy się tylko ambulatoryjnie, może to nie zapewnić jej wystarczającego bezpieczeństwa. Dlatego warto zachęcać ją i przekonywać do podjęcia bardziej zdecydowanych kroków i zintensyfikowania leczenia. Oczywiście nadal będzie jej potrzebne wsparcie bliskich ludzi, które często może być realizowane przez obecność, rozmowę, pomoc w codziennych sprawach czy np odwiedziny w placówce.