Jak pomóc bliskiej osobie w nerwicy i depresji?

Dzień dobry! Mąż ma wstępnie zdiagnozowaną depresję i prawdopodobnie nerwicę. Wszędzie czytam, że należy takiej osobie udzielić wsparcia, być z nią, pomagać. Problem w tym, że mąż nie chce pomocy, nie chce rozmawiać, reaguje na każdą moją próbę ze złością. Od kiedy pamiętam, krytykował mnie, obwiniał o wszystko, obrażał mnie, nie odzywał się tygodniami, gdy coś co powiedziałam/zrobiłam nie pasowało mu. We wszystkich widzi wrogów, również we mnie. Ma pretensje o to, że ja utrzymuję kontakty z rodziną, znajomymi. On nie pracuje, nie pomaga w domu. Wszystko jest na mojej głowie i do tego jest stale obwiniania, krytykowana, wyśmiewana. Jak mam mu pomóc?

Dzień dobry! Z tego, co Pani pisze o zachowaniu męża wynika, że problem jest poważny i najprawdopodobniej bierze się z przeszłych osobistych doświadczeń męża. Niełatwo jest żyć z taką osobą, chyba trzeba ją bardzo kochać żeby to wytrzymywać. Pani mąż najwyraźniej wszystkich odrzuca, być może sam kiedyś został odrzucony. Ciężko pomóc osobie, która nie daje do siebie dostępu, która nie ufa nikomu. Proszę absolutnie nie ulegać mężowi i nie zaniedbywać kontaktów z własną rodziną czy znajomymi. To, że mąż cierpi w samotności nie oznacza, że Pani też tak powinna. Na Pani miejscu oprócz współczucia miałabym również dużo złości do męża. Państwa relacja z pewnością nie układa się najlepiej przy takich problemach, może być poważnie zagrożona i zakończyć się rozpadem związku. Zastanawiam się, czy mąż zdaje sobie z tego sprawę. Może warto go "oświecić". Być może to zmotywuje go do podjęcia psychoterapii i pracy nad sobą. Sądzę, że dobrym rozwiązaniem tutaj byłoby połączenie terapii małżeńskiej z terapią indywidualną. Wspieranie męża nie wystarczy, nawet jeśli byłoby możliwe. Zdecydowanie widzę tutaj potrzebę głębszej i poważniejszej pracy. Życzę powodzenia i pozdrawiam. Katarzyna Kapral