Jak pomóc osobie z nawracającą depresją?

Witam! Moja teściowa od 20 lat choruje na depresję. Co jakiś czas ma nawroty. Ostatnio pojawiły się również myśli samobójcze. Chcemy jej pomóc, ale za bardzo już nie wiemy jak. Leczy się cały czas i w zakładach zamkniętych, i rok temu była w prywatnej klinice. Co robić?

ponad rok temu

Gdy depresja nawraca, mówimy o zaburzeniach depresyjnych nawracających. W tego typu przypadkach pacjent często cały czas musi kontynuować leczenie. Metodą z wyboru w zaburzeniach depresyjnych nawracających jest farmakoterapia i psychoterapia.

Bardzo ważnym elementem jest również wsparcie ze strony bliskich, zrozumienie przez nich choroby, objawów towarzyszących rozpoznaniu.

Pacjent powinien przebywać pod stałą opieką psychiatry, przestrzegać jego zaleceń. W przypadku zaostrzeń niekiedy konieczna jest hospitalizacja w oddziale dziennym lub całodobowym.

Myśli samobójcze są bezwzględnym wskazaniem do pilnej konsultacji psychiatrycznej.