Jak pomóc partnerce, która nie chce leczyć się z depresji?

Witam, sam leczę się z powodu zaburzeń osobowości, agresji i depresji. Moja dziewczyna od dawna cierpi na przewlekłą depresję, ale za chiny nie chce się leczyć. Woli się zabić (trzy próby zakończone hospitalizacją). Nie wiem, jak ją nakłonić do leczenia, choć czasem mówi o tym, żeby iść z nią do zakładu zamkniętego i sfingować coś takiego, aby ją tam zamknęli. Nie mogę się na to zdobyć, a w żadnej innej opcji się nie zgadza. Jestem na skraju wytrzymałości, wcześniej się kłóciliśmy, teraz już nie, ale ledwo się trzymam. Dziś nagle zmienił jej się nastrój - poprosiła, abym poczytał o depresji. Czytałem na głos i prychałem przy połowie rzeczy, ponieważ są nierealne dla mnie - sam próbowałem się już zabić i raczej nie dam rady zachować pozytywnego nastawienia ani zorganizować jej czasu.

Ciągle prosi o zmianę, ale sama robi wszystko, żeby nic nie zmienić. Ma do mnie żal, że jak sam szedłem do psychiatry powiedziałem, że mam dobry nastrój, nie dostałem leków i jej ich nie dałem. Dziewczyna ma też problem z matką, która jej od urodzenia nienawidzi i skrajną potrzebę planowości i zaliczania studiów na 5, choć jak sama mówi nie chce studiować.

Witam!
Na podstawie opisu można wnioskować, że zarówno u Pana oraz Pana dziewczyny istnieją zaburzenia psychiczne. O ile w Pana przypadku zostały już rozpoznane to w przypadku Pana partnerki problem wymaga dokładnego rozpoznania psychiatrycznego. Biorąc pod uwagę opis, u Pana dziewczyny istnieje wiele cech osobowości chwiejnej emocjonalnie typu Borderline. Próby samobójcze w tym przypadku nie zawsze są prawdziwe, a dość często są jedynie wyrazem zwracania uwagi otoczenia na własne problemy. Związki interpersonalne (w tym rodzinne) są naznaczone silnymi emocjami, często bywają niestabilne. Aby postawić dokładne rozpoznanie i rozpocząć leczenie konieczna jest wizyta u psychiatry. Niestety do tego potrzebna jest zgoda Pańskiej dziewczyny. Nakłonienie jej do konsultacji psychiatrycznej lub psychologicznej może nie być łatwe, ale niestety w tej chwili jest to jedyna możliwość rozpoczęcia leczenia. Proponuję zachować ostrożność w relacjach i nie ulegać prowokacjom lub namowom co do stwarzania dziwnych sytuacji lub rozwiązań. Pozdrawiam serdecznie!

Dzień Dobry Panu,

Aby podjąć skuteczne leczenie, potrzebna jest na to wewnętrzna i zewnętrzna zgoda oraz otwartość Pana Partnerki na leczenie.

Z Pana opisu wynika, ze Pan również potrzebuje pomocy specjalistycznej i myślę, że trudno jest zadbać o inną Osobę, samemu potrzebując wsparcia emocjonalnego.
jak Pan może pomóc Partnerce?
Tylko poprzez skuteczne zachęcanie do podjęcia leczenia specjalistycznego.

Życzę Panu żeby się udało,
irena.mielnik.madej@gmail.com