Jak pomóc dziewczynie podczas depresji?

Jak pomóc dziewczynie podczas depresji?Jestem z dziewczyną od około roku, bardzo dużo przeżyła w swoim życiu(ma 18 lat)śmierć ojca, śmierć dziadka widziała na własnych oczach. Bardzo chciałbym jej pomóc, ale nie wiem jak.Od około miesiąca przestała jeść, na wszystko odpowiada"nie wiem"wcześniej odrazu po smierci dziadka, 3 lata temu miała lekką depresje, urwała ze wszystkimi kontakt ale po jakimś długim czasie wszystko wróciło do normy.Gadałem z jej mamą i mówi że wtedy miała podobne zachowanie.

Witam, przede wszystki depresję ma zdiagnozować specjalista, a więc psychoterapeuta lub psychiatra, a nie Pan.
Pierwszym etapem pomocy byłoby więc doradzenie dziewczynie na zapisanie się na wizytę u któregoś z ww.
w celu zdiagnozowania dolegliwości i ustalenia dalszej terapii.
Na razie może być Pan troskliwy, miły, kupować kwiaty i np.
zaproponowaś urlop, wycieczkę, czy może wspólny sport.
Pozdrawiam

Witam,

potrzebna jest natychmiastowa pomoc psychiatryczna, nawet hospitalizacja, w celu zastosowania farmakoterapii.

Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry.
Zastanawiam się, czy Pana dziewczyna przeżywa kliniczną, zdiagnozowaną przez psychiatrę depresję, czy była kiedyś u specjalisty, psychiatry lub psychoterapeuty?
Rozumiem, że martwi Pana jej stan i bardzo chciałby jej pomóc. Towarzyszenie i pomoc osobie z depresją jest trudna, bo często najbliżsi czują się wobec tej choroby bezradni i jeśli jest to klinicznie rozpoznana depresja, bezwzględnie wymaga pomocy specjalisty ( czy wymagana jest hospitalizacja może tylko i wyłacznie ocenić lekarz psychiatra w bezpośrednim kontakcie z pacjentem).
Na tą chwilę myślę, że tym co może Pan zrobić dla swojej dziewczyny, to zasugerować jej skorzystanie z pomocy może na początek psychoterapeuty.
Psychoterapeuta na podstawie rozmowy może wstępnie określić czy to depresja i w razie potrzeby ( gdy jest to głeboka depresja) odesłać do psychiatry.
Psychiatra może postawić pełną diagnozę i zalecić farmakoterapię. Psychoterapeuta jako formę pomocy stosuje psychoterapię, a więc w dużym uproszczeniu, rozmowy mające na celu znalezienie przyczyn stanu, w jakim znajduje się klient, przepracowanie, zrozumienie, emocjonalne oczyszczenie.

Dobrym rozwiązaniem dla najbliższych osób chorujących na depresję jest ich spotkanie z psychoterapeutą, który opowie czym jest depresja, jak jest przeżywana przez chorującego, jak można go wspierać w chorobie znająć też konkretną jego sytuację życiową. Jeśli Pana dziewczyna wyraziłaby zgodę, to takie spotkanie mógłby Pan odbyć z jej terapeutą i w jej obecności, co posłużyło by Wam obojgu lub udając się na konsultacjędo innego psychoterapeuty.

Pozdrawiam i życzę Pana Dziewczynie odzyskania radości życia i energii, żebyście razem mogli odczuwać szczęście.

Agnieszka Dymska
Psycholog, psychoterapeuta
www.pomocpsychologa.pl
www.facebook.com/Agnieszka.Dymska/?ref=bookmarks

Witam Pana
To, co może Pani zrobić dla swojej dziewczyny,
to być z nią w tym trudnym dla niej okresie, wspierać ją,
okazywać jej swoją życzliwość .
Jest to bardzo ważne dla osoby cierpiącej na depresję,
ale nie wystarczy, żeby ją wyleczyć.
Niezmiernie ważne jest też , żeby jej problem został
prawidłowo zdiagnozowany i żeby Pana dziewczyna
rozpoczęła leczenie, psychoterapię.
Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć zaburzenia
depresyjne
, należy dotrzeć do źródła problemu
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Dlatego zachęcam Pana dziewczynę do podjęcia psychoterapii.
Jeżeli uda się Panu przekonać dziewczynę do podjęcia
psychoterapii, to można spodziewać się pozytywnego
rozwiązania problemu.
Może Pan ewentualnie razem z nią iść do psychologa,
psychoterapeuty.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl