Jak pomóc dziewczynie leczyć zaburzenia depresyjne i nerwicę?

Witam , mam 18 lat a moja dziewczyna ma 17 mówiła mi że choruje na depresję i nerwicę , raz jest gorzej raz jest lepiej a czasami jest bardzo źle , moja dziewczyna choruje w miejscu intymnym i często chodzi do łazienki i to ją przerasta już długo są te lęki , smutki , płacze boi się chodzić do szkoły , boi się wychodzić z domu bo mowi że ją wszystko zaciska od środka , była u lekarza przepisał jej receptę i dalej czeka niedługo ma iść do psychiatry ale się to strasznie tak dłuży i nie daje rady

Dzień dobry, bardzo dobrze że Pana dziewczyna jest pod opieką lekarza psychiatry. Warto zgłaszać lekarzowi wszystkie objawy. Bardzo przydatna byłaby psychoterapia. Leki niestety nie rozwiązują problemu, tłumią go. Celem psychoterapii jest rozwiązanie przyczyn depresji i nerwicy. Dlatego warto zarejestrować się do psychologa. Pozdrawiam A. Pacia

Najważniejsze, by Pana dziewczyna nie zrezygnowała z wizyty u lekarza psychiatry. Proszę ja w tym wspierać. Podtrzymywac w decyzji, że jest to dla niej dobre i opieka lekarska poprawi jej stan. To taki lekarz, jak każdy inny - jesli się ma problemy, po prostu prosi się specjalistę o pomoc.

W tym momencie może Pan po prostu byc przy niej. Nie mówić: dasz radę, to nic takiego, nie sugerować niczego na siłę, na siłę nie namawiać Czasami po prostu posiedzieć, przytulić. I czekać na wizytę u lekarza.

Wiem, że bardzo trudno jest towarzyszyć chorej osobie w najtrudniejszym momencie, przed leczeniem i psychoterapią. Zwłaszcza kiedy tak niewiele można zrobić by konkretnie pomóc. Ale proszę się uzbroić w cierpliwość. Po rozpoczęciu leczenia będzie coraz lepiej. Wtedy Pana dziewczyna będzie też bardzo Pana potrzebowała by wracać do pełni życia.

Pozdrawiam i życzę wytrwałości przy wspieraniu swojej dziewczyny.

Edyta Szafran, terapeuta uzależnień

edyta.szafran@vp.pl