Zapytaj lekarza

7 4 0 , 3 8 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak mogę pomóc synowej, która nie może zajść w ciążę i chyba popada w depresję?

  Witam, Moja synowa bardzo chce dziecka, niestety nie może zajść w ciążę. Tak bardzo chce dziecka, że nie może o niczym innym myśleć, zamyka się w sobie, całymi dniami leży, mało co je, nie sypia po nocach, nie można z nią o niczym porozmawiać, nic ją nie interesuje - bardzo bym chciała jej pomóc, ale nie wiem jak. Bardzo proszę o pomoc.

KOBIETA, 50 LAT ponad rok temu

Przyczyny autyzmu

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu? Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są jego przyczyny.

Witam!
Oczekiwanie na dziecko może prowadzić do skoncentrowania swojego życia wyłącznie na tym celu. W efekcie nieudane próby zajścia w ciążę mogą prowadzić do obniżenia się nastroju, poczucia rezygnacji i bezsensu, a nawet do depresji.
Dobrze byłoby porozmawiać z synową na temat tego, co ona teraz czuje, jak odbiera całą sytuację, czego potrzebuje i jak może Pani jej pomóc. W taki sposób będzie Pani miała ogląd na sprawę i pozna jej wewnętrzne problemy. Jeśli okaże się, że stan psychiczny synowej pogarsza się, a Pani wsparcie i pomoc nie wystarczają, warto zachęcić ją do kontaktu ze specjalistą.
Na początek polecam psychoterapeutę, gdyż uczestnictwo w terapii może pozwolić jej zrozumieć, co się obecnie dzieje i co wywołuje tak silne uczucia. Może jej to również pomóc w nabraniu dystansu do obecnych spraw i starań oraz pozwoli zrozumieć, że ona jest także bardzo ważna. Jeżeli opisane przez Panią objawy zaczną się nasilać do tego stopnia, że synowa wycofa się z życia rodzinnego i aktywności społecznych, to należy zachęcać ją do kontaktu z lekarzem psychiatrą.
Pozdrawiam

Psycholog w Szpitalu Powiatowym w Otwocku na oddziale rehabilitacji neurologicznej.
0

Szanowna Pani,

jeśli Pani synowa jest przebadana i nie ma problemów anatomicznych, hormonalnych, jeśli chodzi o sprawy ginekologiczne, dobrze byłoby zadbać o psychikę, ponieważ zdarza się, że czynniki psychologiczne są przyczyną niepłodności. Zachowanie, które Pani opisuje może być przyczyną stanu depresyjnego, w związku z tym zalecałabym psychoterapię jako metodę leczenia.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy