Jak można zwiększyć odporność?

Jak zwiększyć swoją odporność?
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Dobra odporność organizmu na zakażenia zależy od sprawnego i skutecznego działania naszego układu odpornościowego. A na to znaczący wpływ ma styl życia oraz różnorodne czynniki z naszego otoczenia. Do czynników, które mogą osłabiać naszą odporność zwiększając podatność na zakażenia należą m.in.:
palenie tytoniu,
nieregularne odżywianie,
nadużywanie alkoholu,
nieregularny tryb życia,
stresy i napięcia emocjonalne,
częste podróże i zmiany klimatu,
antybiotykoterapia.
Korzystnie na odporność wpływają natomiast:
właściwe odżywianie,
prawidłowa pielęgnacja ciała,
hartowanie organizmu,
szczepienia ochronne,
spożywanie preparatów naturalnie uodparniających np. z aloesu.
Chcąc unikać przeziębień i innych infekcji, warto wyeliminować ze swojego życia czynniki osłabiające odporność i wdrożyć tzw. zdrowy styl życia mający na celu wzmacnianie odporności.