Jak na 100% zdiagnozować zespół policystycznych jajników?

Witam. Nurtuje mnie pewien problem. Jakie badania trzeba zrobić, aby w 100% potwierdzić PCO? Ja miałam bardzo długie cykle, prolaktynę, TSH i estradriol mam w normie, progesteron jest za niski. Obraz USG wskazuje na policystyczne jajniki. Mój lekarz stwierdził, że najprawdopodobniej mam PCO, ale nie jest to w 100% pewne i że na razie przepisze mi tabletki antykoncepcyjne, a zaczniemy się martwić jak będę chciała zajść w ciążę. Trochę mnie to zdziwiło, że nie ma potrzeby, aby sprawdzić, czy ja na pewno mam to schorzenie. Czytałam, że PCO potwierdza zaburzony stosunek LH do FSH, ale takich badań robić mi nie kazano. Czy słusznie? Bardzo się boję, że mogę mieć w przyszłości problemy z zajściem w ciążę i utrzymaniem jej. Wiem, że ta choroba może mieć różny przebieg. Zauważyłam też, że przytyłam w ciągu ostatnich kilku miesięcy 3 kg. Przy wzroscie 168 cm ważę 65 kg, więc nie mam nadwagi, a podobno przy PCO większość osób boryka się z nadwagą. I jeszcze jedno pytanie - czy to prawda, że przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych to najlepsza forma leczenia PCO?

Redakcja abcZdrowie

Rozpoznanie PCO nastręczać może wielu problemów. Spowodowane jest to bardzo zróżnicowanym przebiegiem choroby u poszczególnych kobiet i różnymi kryteriami uznawanymi za konieczne do jej rozpoznania. Podwyższony stosunek LH do FSH nie jest warunkiem koniecznym do rozpoznania. Często występuje otyłośc (chociaż ok 30% pacjentek jest szczupłych) i insulinooporność - należy oznaczyć glikemię na czczo. Odnośnie leczenia PCO, to zależy ono od obrazu klinicznego, więc musi być dobrane do konkretnej pacjentki.