Witam serdecznie,
Jeżeli z badań wychodzi wszystko w porządku należałoby szukać przyczyny w diecie. Powinien Pan skupić się nad tym co zjada, a nie tylko ile. Często spożywamy jedzenie niezdrowe, złej jakości, wysokokaloryczne ale tak naprawdę ubogie w ważne składniki odżywcze. W ten sposób wcale nie odżywiamy swego organizmu. Należy spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Pierwszy posiłek należy zjadać nie później niż 1 godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni na 2 godziny przed snem. Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Powinno się pić wodę mineralną, a także soki owocowe, soki owocowo-warzywne oraz warzywne (najlepiej świeżo wyciskane). Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po zdrowe przekąski: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków. Należy unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe. Należy zadbać o odpowiednią dawkę snu min. 7 godzin. Przed snem można wypić melisę lub szklankę ciepłej wody z miodem.
W celu zwiększenia masy ciała powinien Pan być na tzw. bilansie dodatnim czyli dostarczać więcej kalorii niż Pan zużywa. Proszę wyliczyć swoją czynną przemianę materii i tak dobrać jadłospis aby energetyczność diety ją przewyższała. Jeżeli miałby Pan problem z ustaleniem diety zachęcam do kontaktu, chętnie pomogę.
kontakt: tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk
Rozumiem, że jest Pan sportowcem, czyli powinno się w diecie znaleźć dużo produktów węglowodanowych, gdyż są głównym źródłem energii dla osób aktywnych fizycznie. Powinien Pan dostarczyć swojemu organizmowi 350g węglowodanów na dobę. Główne źródła, które polecam to chleb, makarony, płatki śniadaniowe, ryż, ziemniaki, fasolę, warzywa korzeniowe, owoce i chrupkie pieczywo. Suszone owoce czy czekolada lub inne słodycze mogą być doskonałą przekąską. Warto zjeść taką przekąskę (np. banana) na 1 godzinę przed treningiem. Zapotrzebowanie na tłuszcze jest mniejsze, ale warto pamiętać, że gdy skończą się węglowodany to organizm sięgnie do tłuszczy, by wytworzyć energię. Jeśli chodzi o białko to powinno stanowić 12-15% dziennego spożycia przy czym połowa z produktów zwierzęcych (mleko i jego przetwory, mięso, ryby, jaja). Źródła białka roślinnego to: groch, fasola, soja, bób. Należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. najlepiej korzystać ze specjalnych napojów dla sportowców. Można także wypijać soki owocowe lub napoje dostępne w sklepach.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Ubytki tkanki tłuszczowej na rękach i nogach – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Dieta dla mężczyzny grającego w piłkę nożną – odpowiada Mgr inż. Marta Ścibisz
- Co jeść, aby przytyć i nabrać masy mięśniowej? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Ile powinnam jeść żeby nabierać tkanki tłuszczowej? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Sposoby na zwiększenie wagi u 21-latka – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Co mam zrobić, żeby przytyć przy niedowadze? – odpowiada Magdalena Rapacka
- Trudności w przybraniu na wadze przy diecie bogatej w białko i węglowodany – odpowiada Lek. Jacek Ławnicki
- Poziom tkanki tłuszczowej w organizmie – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Niedowaga po urodzeniu dziecka – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- W jaki sposób przytyć 5 kilogramów w 2 tygodnie? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)