Niedowaga po urodzeniu dziecka

Witam. Mam 20 lat,164 cm i 48 kg. 2 miesiace temu urodzilam syna. Miesiac temu przestalam karmic gdyz musialam wrocic do szkoly. Przed ciaza wazylam tyle samo moze ze 2 kg mniej. Jak wiadomo moim problemem jest straszna niedowaga. Chcialabym to zmienic gdyz zaczyna mi to przeszadzac, nie potrafie na siebie patrzec. Nie pale i nie spozywam alkoholu. Jem normalnie moze nie o stalych porach. Jestem w stanie dostosowac sie do wszystkich zalecanych zasad .
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

Na początku zalecam zrobić badania np na cukier oraz nadczynność tarczycy. Jeżeli z badań wyjdzie wszystko w porządku należałoby szukać przyczyny w diecie. Powinna Pani skupić się nad tym co zjada, a nie tylko ile. Często spożywamy jedzenie niezdrowe, złej jakości, wysokokaloryczne ale tak naprawdę ubogie w ważne składniki odżywcze. W ten sposób wcale nie odżywiamy swego organizmu. Należy spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Pierwszy posiłek należy zjadać nie później niż 1 godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni na 2 godziny przed snem. Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Powinno się pić wodę mineralną, a także soki owocowe, soki owocowo-warzywne oraz warzywne (najlepiej świeżo wyciskane). Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po zdrowe przekąski: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków. Należy unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe. Należy zadbać o odpowiednią dawkę snu min. 7 godzin. Przed snem można wypić melisę lub szklankę ciepłej wody z miodem.

W celu zwiększenia masy ciała powinna Pani być na tzw. bilansie dodatnim czyli dostarczać więcej kalorii niż Pan zużywa. Proszę wyliczyć swoją czynną przemianę materii i tak dobrać jadłospis aby energetyczność diety ją przewyższała. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem diety zachęcam do kontaktu, chętnie pomogę.

kontakt: tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk

0

Witam,
w Pani przypadku powinna to być dieta wysokoenergetyczna. Proces przybierania na wadze powinien być długi, nie należy spodziewać się szybkiego efektu. Ma to być zdrowa, odpowiednio zbilansowana dieta. Najlepiej, gdyby skorzystała Pani z profesjonalnej wizyty u dietetyka.
Główne zasady diety wysokoenergetycznej to:
1. spożywanie 5-6 posiłków, przerwy pomiędzy posiłkami nie powinny być dłuższe niż 3 godziny,
2. pierwszy posiłek powinno zjadać się do godziny od momentu przebudzenia
3. w wszystkich głównych posiłkach powinno znajdować się źródło białka, tłuszczu i węglowodanów
4. pomiędzy posiłkami może Pani spożywać soki, najlepiej soki robione w domu np. z marchewki i jabłka
5. zaleca się, aby do surówek i sałatek dodawać łyżkę oliwy w celu podniesienia wartości energetycznej posiłku. Można też uwzględnić dodatek awokado czy też orzechów włoskich
6. w diecie należy uwzględniać: pieczywo żytnie z pełnego przemiału, makarony pełnoziarniste, ryż brązowy, kasze
7. dodatkowym źródłem energii mogą być suszone owoce (morele, banany, papaja, śliwki, figi), które świetnie nadają się jako dodatek do jogurtu
8. w diecie należy uwzględnić półtłuste produkty mleczne (ser, jogurt, mleko)
9. warto wzbogacić swój jadłospis w ryby, zwłaszcza pochodzenia morskiego
Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty