Jak należy się poprawnie odżywiać podczas treningów siłowych?

Dzień dobry, chciałbym przybrać na masie mięśniowej. Obecnie mam 19 lat, 180cm wzrostu i ważę 65 kg. Zamierzam ćwiczyć siłowo treningami opierającymi się na kalistenice (pompki, podciągania, dipy, przysiady). Do tego dieta oparta w głównej mierze na produktach, takich jak: jaja, mięso (wołowina, cielęcina), twaróg chudy, mleko, orzechy, jogurty naturalne, owoce. Chciałem się zapytać, czy taki sposób odżywiania jest zdrowy? Dodatkowo interesuję mnie, ile jajek można jeść w tygodniu i ile g mięsa?

Witam Pania,

co do ilości zjadanych jaj mięsa nie jestem w stanie udzielić Panu odpowiedzi ponieważ jest to kwesta indywidualna. Jeżeli chodzi o ogólne zalecenia dotyczące dety przy ćwiczeniach fizycznych to posiłki okołotreningowe powinny być prawidłowo zbilansowane. Kaloryczność posiłków zależy oczywiście od intensywności treningu Około 2h przed treningiem należy zjeść pełnowartościowy posiłek np, grubą kaszę czy brązowy ryż z grillowaną piersią z kurczaka plus warzywa. Zaraz po treningu warto sięgnąć po dawkę białka z węglowodanami prostymi np. koktajl mleczny z owocami. Białko jest niezbędne przy odbudowie włókien mięśniowych zaś węglowodany proste do odbudowy glikogenu. Po około 1h od treningu znów jemy pełnowartościowy posiłek. Warto pamiętać aby posiłki okołotreningowe nie zawierały zbyt dużo tłuszczu, który zaburza odbudowę glikogenu. Jeżeli treningi są o późnych porach po treningu możemy zjeść już tylko twaróg z warzywami. Proszę również zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Zalecam picie około 1,5 do 2l czystej wody mineralnej dziennie. Tak ogólnie to wygląda. Jeżeli miałby Pan jeszcze pytania zachęcam do kontaktu:
joanna.wasiluk@o2.pl lub 506225670
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Tak, opisany przez Pana sposób żywienia żywienia jest zdrowy.
Jeżeli chodzi o spożycie jaj to Amerykańskie Stowarzyszenie Zapobiegania Chorobom Serca nie zaleca jakiegokolwiek limitu w jedzeniu jajek, a Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że nawet 10 sztuk tygodniowo nie powinno nikomu zaszkodzić. Dotyczy to osób zdrowych.

Ponadto zaleca się spożywanie 2 - 3 porcji chudego mięsa tygodniowo (porcja to około 150-200g mięsa).

Pozdrawiam,
Paulina Roziewska
http://dietetyka-medyczna.pl/