Jak należy stosować immunoglobulinę?

Witam. Jestem w trzeciej ciąży, obecnie w 29 tygodniu i występuje u mnie i męża niezgodność grup krwi. Do lekarza ginekologa chodzę prywatnie i też prywatnie muszę wykupić zastrzyk - immunoglobulinę i na własną rękę szukać przychodni, która mi to poda. Wiem, że ten sam zastrzyk dostanę także po porodzie. Od dwóch lekarzy usłyszałam, że jak nie wezmę pierwszego zastrzyku między 28. a 30. t. c., to i tak dostanę go w szpitalu. W związku z tym zastanawiam się czy jest sens przyjmować ten zastrzyk "na własną rękę"? Dodatkowo ten zastrzyk jest ciężko dostępny i bardzo drogi. Proszę o poradę, co jeśli nie przyjmę zastrzyku między 28 a 30 t. c. Dodam, że w dwóch poprzednich ciążach ten właśnie zastrzyk dostawałam tylko w szpitalu po porodzie. Jest to dla mnie coś nowego.

Według nowych wytycznych Ministerstwa Zdrowia, od stycznia 2019 zaleca się podanie immunoglobuliny antyD u każdej kobiety Rh ujemnej około 28 tygodnia ciąży. Czyli nie jest to podanie, jak Pani pisze "na własną rękę".