Jak należy stosować te preparaty na łojotokowe zapalenie skóry?

Dzień dobry, wczoraj byłem u dermatologa i na łojotokowe zapalenie skóry wokół nosa przepisal mi płyn micelarny ceraphil i maść protopic. Jednak nie jestem pewien jak je stosować, byłbym wdzięczny za wytłumaczenie - 1. ceraphil (czy jego powinno się całkiem zmywać?) 2. Umycie twarzy 3. Protopic - to dobra kolejność?

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Łojotokowe zapalenie skóry to powszechne schorzenie dermatologiczne, które może występować zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Zmiany skórne zlokalizowane są głównie na twarzy, uszach, klatce piersiowej, plecach oraz owłosionej skórze głowy.

Do głównych objawów tej przypadłości można zaliczyć między innymi tłuste i łuszczące się plamy. Bardzo często towarzyszy temu świąd.

Przyczyną tego schorzenia mogą być predyspozycje genetyczne, nadaktywność gruczołów łojowych, stany zapalne na tle grzybiczym, choroby autoimmunologiczne, a także nieodpowiednia dieta bogata w węglowodany.

Wskazane przez lekarza leczenie powinno przynieść oczekiwane rezultaty przy odpowiednim stosowaniu preparatów. Przede wszystkim należałoby zadbać o prawidłową pielęgnację twarzy poprzez używanie bezzapachowych środków o naturalnym pH. Na dokładnie umytą twarz, wskazane by było zaaplikowanie płynu micelarnego, który został Panu przepisany. Po wchłonięciu się preparatu, należałoby nanieść maść Protopic na poszczególne zmiany.

W razie wątpliwości proponujemy konsultację z lekarzem dermatologiem, aby wskazał właściwy sposób przyjmowania środków leczniczych.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/lojotok

https://portal.abczdrowie.pl/lojotokowe-zapalenie-skory-twarzy-przyczyny-objawy-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.