Jak nie dopuścić do nawrotu zakrzepicy żył?

w sierpniu, po polrocznym leczeniu, koncze brac tabletki przeciwzakrzepowe biore je poniewaz przeszlam zakrzepice zyl glebokich lewej nogi. bardzo boje sie nawrotu choroby, gdy przestane juz brac tabletki. co robic by nie dopuscic sie do powtorzenia epizodu zakrzepowego? antykoncepcja odstawiona, popalam czasami, lubie sobie wypic wieksza dawke alkoholu...

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Przede wszystkim powinna Pani pomyśleć o modyfikacji stylu życia, tj. odstawić alkohol oraz zrezygnować z palenia tytoniu. Jeśli do tego odstawiła Pani antykoncepcję, to czynniki ryzyka będą naprawdę bardzo niskie. O szczegółach proszę porozmawiać ze specjalistą naczyniowcem.