Jak obliczyć dni płodne po porodzie?

Mam pytanie, jestem po pierwszym porodzie, gdy zaczęła mi się miesiączka zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne. Przez to zamiast mieć miesiączkę 7 dni, tak jak zawsze miałam ją 13. Pierwszy dzień ostatniego krwawienia miałam 2 lutego. Jak obliczyć, kiedy miałam dni płodne, a kiedy nie? Proszę o pomoc. Dziękuję.

Witam!

Niestety nie napisała Pani jakiego typu antykoncepcję hormonalną Pani stosuje. Jeśli karmi Pani piersią to prawdopodobnie są to tabletki jednoskładnikowe. W przypadku zakończenia karmienia piersią można zastosować tabletki hormonalne dwuskładnikowe. Tabletki jednoskładnikowe działają poprzez zagęszczenie śluzu szyjkowego, a u większości kobiet (choć nie u wszystkich) dochodzi również do zahamowania owulacji. W związku z tym jeśli tabletki są stosowane zgodnie z instrukcją to antykoncepcja jest zachowana i prawdopodobnie doszło do zahamowania owulacji. Jeśli chodzi o przedłużone krwawienie to nie wydłuża ono cyklu, jest prawdopodobnie jedynie działaniem niepożądanym stosowanej antykoncepcji jednoskładnikowej. W związku z tym aby obliczyć dni płodne należy się odnieść do naturalnego cyklu miesięcznego. Wówczas konieczna jest co najmniej 6 miesięczna obserwacja cyklu. Warunkiem powodzenia obliczeń jest regularność cyklu. Po wybraniu najkrótszego odejmuje się 18 dni od długości jego trwania, określa się w ten sposób tzw. pierwszy dzień płodny, po wybraniu najdłuższego cyklu odejmuje się od jego długości 11 dni - określa się w ten sposób ostatni dzień okresu płodnego.

Pozdrawiam serdecznie!