Jak obniżyć tętno przy astmie?

Dzień dobry mam pytanie od 8 lat leczę się na astmę oskrzelową przyjmuję zafiron, alvesco 160, neplit 400, sporadycznie ventolin, od pewnego czasu mam także problemy z podwyższonym ciśnieniem na które przyjmuję amlozek 5mg , tak jak ciśnienie się unormowało tak pozostał podwyższone tętno rano po wstaniu waha się od 80 do 95 a wieczorami od 90 do 120, w ekg wyszła tylko tachykardia 106 na min reszta ok , jak można obniżyć tętno do kardiologa wizyta daleko, czy leki na astmę mogą podnosić tętno

Tak leki na astmę, te rozkurczające oskrzela przyśpieszają serce. Robią tak bo działają na te same receptory znajdujące się w sercu i w oskrzelach. W takiej sytuacji można zamienić amlozek na inny bloker kanału wapniowego, który zwalnia akcję serca. Jest to isoptin w formie tabletki o przedłużonym uwalnianiu. Isoptin SR 120 albo Isoptin SR 240. Można też spróbować zastosować B-blokery. Ta grupa leków generalnie jest p-wskazana w astmie bo działa na te receptory o których pisałem tylko odwrotnie czyli zwalniają akcję serca, ale zwężają oskrzela. Są jednak B-blokery tzw kardioselektywne tzn wpływające na serce, a nie na oskrzela. Takim b-blokerem jen Nebivolol. Trzeba tutaj jednak postępować ostrożnie.