Jak ocenić ten wynik badania przy bólach kończyny?

Mam badanie z rezonansu. Proszę o jakieś rozszyfrowanie :) neurochirurg dopiero za tydzień. Ból kręgosłupa promieniujący do lewej nogi Opis wrzucam: DANE KLINICZNE: Dolegliwości bólowe z promieniowaniem do prawej kończyny dolnej. TECHNIKA BADANIA: GE Signa HDxt (1,5T). Sekwencje FSE i STIR, obrazy T1 i T2 zależne, przekroje strzałkowe, czołowe i wybrane przekroje poprzeczne, bez kontrastu. OPIS: Niewielkie lewoboczne wygięcie kręgosłupa L. Obniżenie wysokości krążka międzykręgowego L5/S1. Zmniejszenie uwodnienia krążków międzykręgowych L3/L4 i L5/S1. Kręgozmyk kręgu L5 stopnia 1, przesunięcie ok. 2mm. Najpewniej spondyloliza łuku kręgu obustronnie w odcinkach międzywyrostkowych. Cechy zwyrodnienia tłuszczowego w częściach przykrążkowych trzonów kręgów L5/S1. Osteofity krawędzi przednich i bocznych trzonów kręgów L. Nie stwierdzono w sposób jednoznaczny zmian obrzękowych szpiku kostnego w obszarze badania. Wysokość trzonów kręgów L zachowana. Rdzeń kręgowy w zakresie objętym badaniem oraz nici ogona końskiego bez uchwytnych zmian ogniskowych. Na poziomie L3/L4: Uwypuklenie krążka międzykręgowego o typie bulging disc, mierzone w części tylnej do 3mm nieznacznie modelujące worek oponowy bez cech kolizji z korzeniami nerwowymi. Wewnątrzoponowy wymiar AP kanału kręgowego mierzony w linii pośrodkowej ok. 13mm . Na poziomie L5/S1: Kręgozmyk kręgu L5 z uwypukleniem krążka międzykręgowego o typie bulging disc, mierzonym w części tylnej do 5mm z ograniczeniem obu otworów międzykręgowych i z modelowaniem pni nerwowych L5, bardziej po stronie prawej. Wewnątrzoponowy wymiar AP kanału kręgowego mierzony w linii pośrodkowej ok. 16mm . WNIOSKI: Zmiany jak w opisie.

Pan ma lat 44, opisuje objawy rwy kulszowe W opisie MRI dyskopatia wielopoziomowa ; mierne zmiany " OPIS: Niewielkie lewoboczne wygięcie kręgosłupa L. Obniżenie wysokości krążka międzykręgowego L5/S1. Zmniejszenie uwodnienia krążków międzykręgowych L3/L4 i L5/S1. Kręgozmyk kręgu L5 stopnia 1, przesunięcie ok. 2mm. Najpewniej spondyloliza łuku kręgu obustronnie w odcinkach międzywyrostkowych. Cechy zwyrodnienia tłuszczowego w częściach przykrążkowych trzonów kręgów L5/S1. Osteofity krawędzi przednich i bocznych trzonów kręgów L. Nie stwierdzono w sposób jednoznaczny zmian obrzękowych szpiku kostnego w obszarze badania. Wysokość trzonów kręgów L zachowana. Rdzeń kręgowy w zakresie objętym badaniem oraz nici ogona końskiego bez uchwytnych zmian ogniskowych. Na poziomie L3/L4: Uwypuklenie krążka międzykręgowego o typie bulging disc, mierzone w części tylnej do 3mm nieznacznie modelujące worek oponowy bez cech kolizji z korzeniami nerwowymi. Wewnątrzoponowy wymiar AP kanału kręgowego mierzony w linii pośrodkowej ok. 13mm . Na poziomie L5/S1: Kręgozmyk kręgu L5 z uwypukleniem krążka międzykręgowego o typie bulging disc, mierzonym w części tylnej do 5mm z ograniczeniem obu otworów międzykręgowych i z modelowaniem pni nerwowych L5, bardziej po stronie prawej. Wewnątrzoponowy wymiar AP kanału kręgowego mierzony w linii pośrodkowej ok. 16mm . " Bez cech ciasnoty kanału, to dobrze; Jakie OBJAWY, WYWIAD , od kiedy, jak nasilone ?? praca,, gimnastyka, sen ?? Nadwaga ?? Opis MRI to za mało CD do obejrzenia; do interpretacji klinicznej, po konsultacji .

Opisy badań do interpretacji klinicznej, po badaniu.

WAŻNY PACJENT i objawy, wywiad, nastrój, wyniki Konieczna pełna konsultacja: wywiad, badanie, , przejrzenie wyników badań jakie czynniki ryzyka: żylaki, nadwaga, cukrzyca, nadciśnienie, inne schorzenia ??? Jaki stan obecny ? Ważny też stan emocjonalny, nastrój, sen Styl życia i pracy, aktywność ruchowa, rodzina , stresy etc etc Na razie odciążenie; relaks, leki przeciwbólowe, zmniejszające napięcie mięśni, unikać przechłodzenia! Pozdrawiam i zapraszam . dr n. med Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska ;specjalista neurolog, migrenolog