Jak ocenić wynik badania zatok u 24-latki?

Dzień dobry, proszę o interpelacje wyników. Z góry dziękuję. Zatoki czołowe prawidłowe. Okrężne, przyścienne zgrubienia śluzówki w prawej zatoce szczękowej do 9 mm grubosci obejmujące również ujście zatoki - ujście bardzo waskie, trudno określić czy drożne. Dyskretne zmiany przyścienne w sitowiu i w zachyłku zębodołowym lewej zatoki szczękowej. Zatoki klinowe prawidłowe. Kompleks ujściowo-przewodowy lewy drożny. Pneumatyzacja małżowiny nosowej środkowej prawej. Lewoboczne skrzywienie przegrody nosa z listwą kostną na poziomie małżowiny nosowej doinej lewej, listwa uciska małżowinę. Poza tym jamy nosowe prawidłowe. Nozdrza tylne drożne. Wyrostki sutkowate kości skroniowych są powietrzne. Obie gałki oczne, mięśnie gałkoruchowe, nerwy wzrokowe i tkanka thuszczowa zagalkowa bez widocznych w TK zmian. Nosogardło bez widocznych zmian. Stawy skroniowo-żuchwowe bez widocznych w TK zmian. Wnioski: Zmiany śluzówkowe w zatokach przynosowych, szczegóły w opisie.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Nie wspomniała Pani, z jakiego powodu było wykonywane badanie obrazowe zatok. Czy występują przewlekłe stany zapalne, zaleganie wydzieliny, bądź katar, które mogłyby utrudniać prawidłowe oddychanie.

Badanie tomografii komputerowej zatok jest bardzo dokładną diagnostyką pozwalającą wykryć wszelkie nieprawidłowości w budowie, a także zmiany w obrębie badanej części ciała.

Na podstawie przedstawionego wyniku obrazowego zatok, można by stwierdzić, że uchwycono zgrubienia śluzówki w obrębie zatok przynosowych oraz prawej zatoki szczękowej. Świadczyć to mogłoby o występowaniu torbieli bądź polipów, które są zmianami powstałymi na skutek częstych infekcji dróg oddechowych bądź alergii wziewnej.

Zaobserwowano również skrzywioną przegrodę nosową, która może również utrudniać swobodne oddychanie.

Prawdopodobnie uchwycone zmiany powinny być do dalszej obserwacji i kontroli, a w przypadku nawracających stanów zapalnych – podjęta decyzja o usunięciu podczas zabiegu chirurgicznego.

Na pewno pomocne mogłyby okazać się zabiegi rehabilitacyjne, takie jak laseroterapia lub działania pola magnetycznego. Powodują one zmniejszenie obrzęku, a także zmniejszenie stanów zapalnych.

Proponujemy Pani konsultację z lekarzem laryngologiem, który oceni dokładnie wynik badania tomografii komputerowej i zdecyduje o dalszym postępowaniu oraz leczeniu.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zatok

https://portal.abczdrowie.pl/zatoki

https://zdrowie.parenting.pl/zapalenie-zatok-u-doroslych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.