Jak ocenić wynik RTG klatki piersiowej u 34-latka?
Co mogą oznaczać poniższe wyniki RTG klatki piersiowej? Sylwetka serca miernie poszerzona, akcentacja aorty wstępującej.

MĘŻCZYZNA, 34 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Szanowny Panie,
Prawidłowo, że wykonuje Pan kontrolne badanie radiologiczne klatki piersiowej. To najczęstsze postępowanie profilaktyczne w kierunku rozpoznania wielu ważnych chorób oraz ocena funkcjonowania narządów wewnętrznych.
Nie wspomniał Pan, czy występują pewne choroby przewlekłe, zwłaszcza ze strony układu oddechowego, wymagające stałego leczenia.
Niestety dokładny brak opisu rtg klatki piersiowej oraz wnikliwego wywiadu dotyczącego aktualnego stanu zdrowia utrudnia jednoznaczną ocenę tego wyniku badania.
W opisie stwierdzono powiększoną sylwetkę serca, co mogłoby oznaczać pewien stopień kardiomegalii. Przyczyn takiej przypadłości może być wiele, dlatego warto wykonać dalszą diagnostykę, aby podjąć właściwe i ewentualne leczenie.
Ze względu na odległość, trudno jest całkowicie ocenić Pana stan zdrowia, dlatego też proponujemy konsultację z lekarzem kardiologiem, aby przy dotychczasowych wynikach badań mógł zdecydować o dalszym postępowaniu.
Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/niewydolnosc-serca
https://portal.abczdrowie.pl/kardiomiopatia-czym-jest-rodzaje