Jak odczytać wynik rezonansu w okolicy kiolana?

Dzień dobry. Bardzo proszę o interpretacje wyniki badania Rezonansu Magnetycznego okolicy kolana prawego: "Dane kliniczne: zmiana wytworcza w laczniwci z przynasada dalsza kosci udowej orawej. W tkankach miekkich przykostnych dalszej czesci uda prawego po stronie bocznej widoczna jest wyraznie ograniczona zmiana guzowa o niejednorodnym sygnale. Dominujaca obwodowa czesc guza ma sygnal zblizony do typowej tkanki tluszczowej. W glebokiej czesci guza przylegajacej bezposrednio do bocznej powierzchni dalszej przynasady kosci udowej widoczny jest nieostro ograniczony obszar zawierajacy kretenstruktury naczyniowe a takze nieregularna egzosteze kostna w lacznosci z okostna/warstwa korowa przynasady dalszej kosci udowej. Zarysy warstwy korowej dalszej przynasady kosci udowej w miejscu wyjścia egzostozy sa nieostre na obszarze o wymiarach okolo 3CC x 2AP cm. Nie wykazano destrukcji warstwy korowej ani srodkostnej penetracji guza. Zewnetrzne zarysy guza sa gladkie, nieco policykliczne z cienkoscirnna torebka. Laczne wymiary zmiany wynosza okolo 9CC x 2TR x 5.5 AP cm, natomiast wymiary przykostnej komponenty naczyniowo-wytworczej.okolo 3AP x 1.5 TR x 4CC cm- granice pomiedzy ta czescia zmiany i komponenta tluszczowa sa nieostre. Guz przylega bezposrednio do dalszej przynasady kosci udowej na niemal 1/2 bocznej jej obwodu,modelujac koncowa czesci brzuszna miesnia obszernego bocznego, bez penetracji srodmiesniowej. W czesci tylnej widoczne sa krety struktury naczyniowe biegnacenod wiazki naczyniowej dolu podkopanowego i wnikajace w obreb guza. Dopna czesc guza siega do poziomu nadklykcia bocznego kosci udowej , pod pasmo biodrowo-piszczelowe, nieznacznie powyzej udowego przyczepu LCL, a czesc przednia modeluje przedudowe cialo tluszczowe, bez ewidentnej penetracji wewnatrzstawowej. Nieznaczne srodlakotkowe podwyzszenie sygnalu rogu tylnego lakotki przysrodkowej , bez pekniecia. Lakotka boczna czesciowo tarczowata o prawidlowym sygnale. Prawidlowa chrzastka przedzialu przysrodkowego i bocznego. Chrzastka rzepki niejednorodna i miejscowo o wkleslym zarysie w miejscu kontaktu bocznej powierzchni rzepki z powierzchnia rzepkowa kosci udowej. Nie wykazano zmian obrzekowych szpiku kostnego. Slad plynu w jamie stawowej. Nie wykazano wolnych cial srodstawowych. R: Masywny guz przykostny z komponenta tluszczowa i naczyniowa oraz egzostoza kostna w lacznosci z warstwa korowa/ okostna dalszej przynasady kosci udowej po stronie bocznej. Obraz MR moze odpowiadac lagodnej zmianie typu "parosteal lipoma". Nie mozna jednak calkowicie wykluczyc innego jej charakteru. Z uwagi na wyrazny naczyniowy komonent zmiany do rozwazenia uzupelniajace badanie angioTK dalszej czesci uda i ewentualnie MR po podaniu srodka kontrastowego. Nieznaczne zmiany zwyrodnieniowe rogu tylnego MM Chondromalacja rzepki I/II stopnia ". Wiem ze musze isc i tak do ortopedy ale bede wdzieczna o wytlumaczenie co to tak naprawde oznacza? Czy mam sie czegos obawiac? Operacja zapewne nieunikniona.. Pozdrawiam Joanna.

Lek. Tomasz Budlewski

Dopiero dalsze badania pokażą jaki jest charakter powyższej zmiany proszę koniecznie udac sie do lekarza ortopedy