Jak odzyskać kondycję po wyleczonej ciężkiej depresji?

Jak odzyskać kondycję po wyleczonej ciężkiej depresji ? Problem polega na tym ze prawie pol roku, lezalam w lozku, w tym momencie leki zaczely dzialac i powoli wracam do świata, ale wysiłek jak krótki wolny spacer sprawia, ze czuje sie jak po maratonie, sprzątanie w domu, również mnie męczy itp, niebawem wracam do pracy, co robić aby odzyskać siły, czuje sie jak po wybudzeniu z zimowego snu. Czy takie leżenie pozostawiło trwałe piętno na moim organizmie, czy wszystko mogę jeszcze naprawić?

Dzień dobry.

Myślę, że w takiej chorobie jaką jest depresja można by wiele pisać nie tylko o następstwach psychicznych, ale również fizycznych.
Uważam, że powinna się Pani skonsultować z lekarzem psychiatrą, który prowadził Pani leczenie celem omówienia wskazanych przez Panią fizycznych trudności.

Z pozdrowieniami,
Dariusz Pysz-Waberski

Możliwy jest powrót do pełnej sprawności, takiej, jaką miała Pani przed chorobą. To naturalne, że po sześciu miesiącach braku aktywności Pani ciało nie jest tak sprawne jak wcześniej i charakteryzuje się dużo szybciej odczuwa Pani zmęczenie. Rozumiem też Pani obawę o obecną kondycję i stan zdrowia. Zwłaszcza osobie młodej, tak jak Pani, ciężko jest pogodzić się z ograniczeniami fizycznymi. Jest to tym trudniejsze im aktywniejszą osobą się było przed epizodem depresyjnym. Proszę się jednak nie martwić, nie grozi Pani stałe obniżenie formy. To jak szybko wróci Pani do pełnej sprawności jest teraz w Pani rękach.
Warto podejmować aktywności, które lubiła Pani przed zachorowaniem. Mówię tutaj nie tylko o aktywności fizycznej, ale także psychicznej. Człowiek jest całością- konstruktem psycho-fizycznym, dla tego ważne jest podejmowanie aktywności rozwijających nas pod jednym i drugim względem. Zachęcam do wykonywania nawet prostej gimnastyki i częstego spacerowania. Fizyczną rehabilitację dobrze byłoby wesprzeć rehabilitacją psychiczną, czyli psychoterapią. Takie połączenie rozwoju fizycznego, psychicznego i farmakoterapii będzie najbardziej skutecznym działaniem, gwarantując Pani sukces.