Odczuwanie emocji przy ciężkiej depresji

Dzień dobry. Czytałem że w ciężkiej depresji osoba nie czuje nic. Od 3 lat leczę się na depresję. Dawniej nie czułem nic (ani smutku, ani radości). Od 1 miesiąca zaobserwowałem, że odczuwam częściej smutek (głównie z powodu bezradności z wyjścia z choroby i utrzymujących się problemów z pamięcią i koncentracją). Radości czy zadowolenia nie odczuwam wcale, czasem tylko coś mnie rozśmieszy. Czy jest to objaw, że powoli wracam do zdrowia, czy przeciwnie, że choroba się nasila i trzeba zmienić lek?
MĘŻCZYZNA, 23 LAT ponad rok temu

Czy depresja jest chorobą śmiertelną?

Depresja to choroba cywilizacyjna. Jest przyczyną wielu przykrych dolegliwości, czy jednak może doprowadzić do śmierci? Obejrzyj film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta.

Dobry wieczór,

Depresja jest chorobą i czas dojścia do zdrowia jest kwestią indywidualną. Pojawienie się jakichkolwiek emocji, w przypadku kiedy nie czuło się nic jest krokiem do przodu, istotne jest w jak dużym stopniu odczuwa Pan ten smutek i jak wpływa na Pana funkcjonowanie?Może warto aby pomyślał Pan o psychoterapii? Pozwoliłaby Panu lepiej radzić sobie z chorobą.
Najlepsze skutki przynosi przynosi leczenie łączone, czyli psychoterapia +leki, w przypadku pacjentów wymagających farmakoterapii.

0

Proponuję podjąć psychoterapię, a nie tylko wspomagać się lekami. Psychoterapia pozwala dojść do źródła problemu i go zniwelować, dzięki czemu dochodzi się do dawnej równowagi i pogody ducha.
Nie jest prawdą,że w depresji człowiek "nic nie czuje". Raczej emocje są stępione, a ogólny stan osoby z depresją "nie pozwala" jej na skoncentrowanie się na emocjach które odczuwa. To, że odczuwa Pan smutek może być oznaką, że zaczął Pan zwracać baczniejszą uwagę na swoje stany emocjonalne, a to już pewien krok ku zwiększeniu samoświadomości i pracy nad sobą. Proszę wykorzystać ten moment i zgłosić się na psychoterapię. Pozdrawiam.

0

Dzień dobry, nie można powiedzieć, że człowiek w ciężkiej depresji nic nie czuje, są to kwestie bardzo indywidualne. Pyta pan czy jest to oznaka powrotu do zdrowia - trudno to określić, jeżeli przyjmuje pan tylko i wyłącznie leki to może to być za mało na całkowite wyjście z depresji. Zachęcam do rozpoczęcie psychoterapii. Pozdrawiam.

0

Dzień dobry,

Najlepiej konsultować się z własnym lekarzem, który Pana zna i Pana historię leczenia. I proszę poważnie potraktować informacje, żeby skorzystać z psychoterapii (np.: w PZP, prywatnie).

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty