Jak opanować panikę dziecka u dentysty?

Jak opanować panikę dziecka u dentysty? Próbuję przekupstwa (zabawki), próśb - nic nie pomaga.

Warto spróbować wizyty z użyciem gazu rozweselającego (podtlenek azotu). Jest to bardzo skuteczna metoda stosowania zarówno u dzieci jak i u dorosłych cierpiących na dentofobię. Podtlenek azotu powoduje stan fizycznego odprężenia oraz przyjemnego oszołomienia, przy jednoczesnym zachowaniu przez pacjenta odruchów i świadomości.

Można pomóc dziecku uspakajając je farmakologicznie przed zabiegiem (np.Hydroksyzyną- przepisaną przez lekarza), lub spróbować np. podtlenku azotu (lek wziewny, podawany przed zabiegiem, działa również uspokajająco- w specjalistycznych placówkach medycznych np. Instytut Stomatologii w Łodzi).

Witam. W tym przypadku podstawową rzeczą jest odbudowanie zaufania dziecka do lekarza. Nie jest to sprawa łatwa ale myślę, że do zrobienia. Przede wszystkim należy poszukać przychodni, która specjalizuje się w przyjmowaniu małych pacjentów,
następnie trzeba poświęcić trochę czasu na kilka wizyt w tej przychodni ( oczywiście nie wiązałoby się to z żadnymi zabiegami)- dziecko tylko by się pobawiło, poznało personel, otoczenie, dostało jakiś gratisik . Gdy już będzie czuło się pewnie i bezpiecznie można je poprosić o pokazanie ząbków ( nie zmuszać ) - z mojego doświadczenia wynika, że na 4 -5 wizycie dziecko zaczyna współpracować, ważne żeby zawsze mówić mu prawdę i robić tylko to na co dziecko wyrazi zgodę. A może warto spróbować leczenia z użyciem podtlenku azotu, czyli tzw. gazu rozweselającego. Jest to metoda całkowicie bezpieczna, a przede wszystkim skuteczna - niweluje strach dziecka przy zachowaniu całkowitej jego przytomności (nie jest to narkoza). Pozdrawiam Krystyna Pikała