Widać różnicę dlatego te operacje się wykonuje. Nie jest bolesne gdyż operacja jest pod wpływem znieczulenia. Proszę obejrzeć film z operacji https://youtube.com/watch?v=ccXlKU3mgqY
Pozdrawiam.
Istnieje kilka rodzajów operacji leczenia haluksów. Przebieg pooperacyjny we wczesnym okresie kilku tygodni nie jest przyjemny-boli! Wynik operacji przeprowadzonej przez chirurga,który się w tym specjalizuje jest przeważnie pomyślny!!! zż
Szanowni Państwo
Jestem lekarzem, członkiem zespołu ortopedów, zajmujących się leczeniem nabytych wad stóp u dorosłych, w szczególności haluksów - HalluxCenter . W związku z tym, że zajmujemy się haluksami niemal przez dekadę, i przeprowadziliśmy kilka tysięcy operacji, możemy o sobie powiedzieć, że mamy pewne doświadczenie w tym temacie.
Chciałbym się wypowiedzieć odnośnie przebiegu pooperacyjnego po korekcji haluksów.
Po pierwsze, istnieje kilkadziesiąt technik operacyjnych korygowania zniekształcenia palucha. Wśród nich są takie, które nie naruszają kości, np. metoda Silvera. Przebieg pooperacyjny w jej przypadku, jest rzeczywiście błyskawiczny - w normalnym obuwiu można chodzić od razu po operacji, a po 3 tygodniach nie ma przeszkód by wyjść np. pobiegać. Niestety metoda ta jest odpowiednia tylko dla bardzo wąskiej grupy pacjentów. Zdecydowana większość operacji wiąże się z ingerencją w układ kości stopy - najczęśniej I-wszej kości śródstopia (której nadmierna szpotawość rozpoczyna deformację palucha). Po takich operacjach przebieg pooperacyjny jest oczywiście poważniejszy, choćby dlatego, że wymaga chodzenia w specjalnym obuwiu (odciążającym przodostopie) do czasu zrośnięcia się operowanych kości, co u dorosłego człowieka trwa około 6 tygodni.
Po drugie, zwykliśmy mawiać, że nie ma na świecie 2 identycznych stóp. Często bywa tak, że u tego samego pacjenta, wykonano ten sam rodzaj operacji, przez ten sam zespół ortopedów, a gojenie każdej z operowanych stóp przebiega całkiem inaczej. I tak na przykład, w jednej stopie rany sączą przez 10 dni , a w drugiej całkiem suche są już w drugiej dobie, jedna stopa puchnie, a druga nie, w jednej stopie dolegliwości bólowe utrzymują się mimo stosowania leków przeciwbólowych, a druga stopa w ogóle nie boli. Są pacjentki, które w 3cim dniu po operacji idą w obuwiu pooperacyjnym do sklepu, a po 2 tygodniach prowadzą samodzielnie samochód, podczas gdy inne przez pierwsze tygodnie nie wychodzą z domu i spędzają ten czas głównie w pozycji leżącej.
Tak więc bardzo trudno w opisie przebiegu pooperacyjnego uwzględnić tak skrajne sytuacje.
Na naszych stronach internetowych zamieściliśmy opis przeciętnego przebiegu pooperacyjnego - http://www.halluxcenter.pl/przebieg-pooperacyjny/ - myślę, że warto się z nim zapoznać, by mieć pewien punkt odniesienia, choć oczywiście należy uwzględniać wielką różnorodność przebiegu gojenia i rehabilitacji.
Jędrzej Kosmowski
lekarz zespołu HalluxCenter
tel.: +48 607 66 55 67
e-mail: j.kosmowski@halluxcenter.pl
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Usuwanie haluksów metodą Silvera – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Sina stopa po operacji haluksa – odpowiada Lek. Tomasz Kowalczyk
- Jak przywrócić sprawność palca i stopy 2 miesiące po operacji haluksa? – odpowiada Lek. Tomasz Kowalczyk
- Operacja metodą laserową haluksów – odpowiada Lek. Zbigniew Żurawski
- Odpowiednie ćwiczenia po usunięciu haluksów – odpowiada Lek. Jędrzej Kosmowski
- Prowadzenie samochodu po operacji haluksów – odpowiada Lek. Jacek Ławnicki
- Ból i opuchlizna stopy po operacji haluksa – odpowiada Lek. Krzysztof Bryłka
- Basen po operacji haluksa – odpowiada Dr n. med. Marek Rawski
- Problem z implantem po operacji haluksa – odpowiada Dr n. med. Maciej Kasparek
- Jak pozbyć się haluksów? – odpowiada Lek. Tomasz Kowalczyk