Ból i opuchlizna stopy po operacji haluksa

Jestem piąty tydzień po operacji haluksa lewej stopy ( mam wstawioną metalowa płytkę, która będzie usunięta po ok. roku). Obecnie stopa jest spuchnięta i wygląda brzydko. Chodzę w butach sportowych ( za dużych), ponieważ żadne inne buty nie pasują. Po krótkim spacerze stopa zrobiła się czerwona, wręcz sina i jeszcze bardziej spuchnięta. W miejscu, gdzie było cięcie jest brzydki strup, który wygląda okropnie. Czy to jest normalny stan? Kiedy opuchlizna zniknie? Czy mogę zacząć normalnie chodzić?

Szanowna Pani

Jeżeli jest Pani obecnie w 5 tygodniu po operacji to powinna Pani raczej chodzić w specjalnym bucie odciążającym (używa się go przez 6-8 tygodni).
Sugeruję wykonanie RTG w celu sprawdzenia aktualnego stanu i konsultację lekarską

Pozdrawiam
Krzysztof Bryłka - chirurg stopy i stawu skokowego

Szanowna Pani

Trochę to za wcześnie na chodzenie w obuwiu sportowym... Powinna Pani poruszać się w obuwiu pooperacyjnym odciążającym przodostopie do czasu uzyskania zrostu kostnego uwidocznionego na kontrolnym zdjęciu RTG. Kości dorosłego człowieka zrastają się przez 6 tygodni.
Poza tym, dolegliwości które Pani podaje należą do typowych i powinny stopniowo w ciągu następnych tygodni zmniejszać się. Opuchlizna, zwłaszcza po intensywnym używaniu stóp, może pojawiać się nawet do roku (rzadko) po zabiegu. Gdyby sprawiała Pani dyskomfort, może stosować Pani lek przeciwobrzękowy np. AESCIN 3x2 tabl.

Z wyrazami szacunku,
Jędrzej Kosmowski
lekarz zespołu HalluxCenter
e-mail : kontakt@halluxcenter.pl
Http:// : WWW.HALLUXCENTER.PL