Zakładanie buta ortopedycznego i rehabilitacja po operacji haluksa

1.Czy buta po operacji haluksa trzeba mieć założonego cały czas czy tylko do chodzenia? 2.Po mniej więcej jakim czasie od operacji zaczyna się rehabilitacje stopy? 3.Po ilu tyg. można pozbyć się buta ortopedycznego i kul i zacząć chodzić o własnych siłach?

Szanowny Panie

Ad. 1)
Buty po operacji haluksow zapobiegają destabilizacji dokonanego podczas operacji zespolenia kości. Powinien Pan je zakładać za każdym razem gdy bedzie chciał Pan zrobić choćby krok. Natomiast kuedy Pan siedzi czy leży nie musi Pan mieć tego obuwia na sobie.
Ad.2)
Cześć ćwiczeń może Pan wykonywać jeszcze będąc w obuwiu pooperacyjnym.
Jednak główne usprawnianie stopy rozpoczyna się po powrocie do normalnego obuwia.

Ad.3)
Powrót do normalnego obuwia ma miejsce PO UZYSKANIU ZROSTU KOSTNEGO, potwierdzonego kontrolnym rentgenem. Kości dorosłego czlowieka zrastają się przez 6 tygodni i po takim okresie wykonuje się kontrolne zdjęcia RTG.

Pozwolę sobie zarekomendować Pan stronę internetową zespołu HalluxCenter ( www.halluxcenter.pl ), na której znadzie Pan dużo praktycznych informacji dotyczących leczenia, przebiegu pooperacyjnego a także zestaw ćwiczeń opracowany przez ortopedów i fizjoterapeutów pracujących w HalluxCenter.

z wyrazami szacunku
Jędrzej Kosmowski
e-mail: kontakt@halluxcenter.pl