Jak pomóc 5-letniemu synowi, która ma objawy nerwicy przełyku?

Witam. od jakiegoś czasu (ok. rok) mój 5letni syn zdaje się mieć objawy nerwicy przełyku. zaczęło się niepozornie, od gardła z flegmą, czego skutkiem bywał kaszel z wymiotami.... od tamtej pory syn ma niekiedy nastawienie, że nie może czegoś zjeść, bo zwymiotuje..... nawet jeśli to coś, co zna i lubi.... problem nasilił się i ma duże problemy z jedzeniem poza domem, tj. np w restauracji podczas wakacyjnych wyjazdów. lekarz rodzinny bagatelizuje. wyniki syn ma ok. jak mu pomóc? lekarz czy terapia

Witam, zaczęłabym od kontaktu z psychologiem dziecięcym, który zdiagnozuje trudności i zaleci odpowiednie postępowanie, a w razie potrzeby skieruje do innego specjalisty.

Witam, Panią. Sądzę, że syn mógł się przestraszyć widoku wymiotów, tego, że coś się dzieje z jego ciałem, na co nie ma wpływu. Jego reakcja jest zrozumiała i to, czego teraz potrzebuje to uspokojenia z Państwa strony, że wszystko jest ok, że to się czasami zdarza. Myślę, że małemu dziecku nie są potrzebne szczegółowe informacje i długie tłumaczenia. Uspokoi się wtedy, kiedy Państwo się uspokoją. Kontynuowanie rozmów na ten temat raczej mu nie pomoże. Potrzebny jest spokój, żeby otrzymał propozycję zjedzenia czegoś w domu czy restauracji i bez naciskania mógł z niej nie skorzystać. Niech wie, że nie jest do niczego zmuszany, bo to może nasilać odruch wymiotny. Ale z drugiej strony niech zobaczy po Państwa reakcjach, że jedzą Państwo coś smacznego, że jedzenie tego powoduje przyjemność i że może coś traci nie jedząc. Sądzę, że taka postawa i pełen spokój z Państa strony pomogą. Powodzenia

Jeśli syn został dokładnie przebadany przez lekarza pediatrę radziłabym udać się z dzieckiem do psychologa, ale także polecałabym dużo cierpliwości, spokoju i rozmowy. Syn potrzebuje teraz szczególnie dużo ciepła i poczucia bezpieczeństwa z Państwa strony.

Witam. Sądzę, że cała rodzina odczuwa ogromne napięcie, gdy przychodzi do posiłkowania. Dziecko jest bardzo wrażliwe na takie sytuacje i najczęściej reaguje na zachowania rodziców. Dlatego wsparciem dla niego może być zwyczajny spokój rodziców przy spożywaniu posiłków. Warto skoncentrować się na smaku, przyjemności jedzenia, może też jakiejś zabawie dla odwrócenia uwagi przy jedzeniu. Warto wspólnie z dzieckiem przygotowywać potrawę, którą lubi jeść, żeby skupić uwagę na całości procesu tworzenia posiłku. Powodzenia