Decyzja o podjęciu leczenia musi być decyzją osoby chorej/ uzależnionej. Pierwszym krokiem jest zgłoszenie się do terapeuty uzależnień w celu postawienia diagnozy i ustalenia planu leczenia. Istnieje możliwość przymusowego leczenia (poprzez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych) , jednak leczenie pod przymusem zazwyczaj odnosi słabsze skutki niż dobrowolne, wynikające z wewnętrznego przekonania i gotowości. Jeżeli zastanawia się Pan, jakie kroki podjąć, zachęcam do skonsultowania się z psychologiem, terapeutą uzależnień.
Terapia uzależnień jest procesem długotrwałym ale można przyjąć, że przebiega w trzech etapach. Pierwszy to detoksykacja (leczenie somatyczne), drugi to psychoterapia (budowanie motywacji i wglądu w mechanizm uzależnienia) a trzeci etap to ruch AA lub inny rodzaj wsparcia w procesie trzeźwienia.
Opisana przez Pana osoba stosuje system zaprzeczeń typowy dla osoby uzależnionej. Jej proces trzeźwienia możliwy jest do rozpoczęcia jedynie gdy sama zdecyduje się na terapię lub zostanie do tego sądownie zobligowana. Czasami w budowaniu motywacji u osoby uzależnionej pomaga udział w meetingu AA.
W tej konkretnej sytuacji ważne jest jednak jak Pan się w czuję. Z Pana pytania można wywnioskować, że z jakiegoś powodu ta osoba jest dla Pana ważna. Może to ktoś z rodziny, przyjaciel? Czy nie bierze Pan na siebie zbyt dużej odpowiedzialności za postępowanie tej osoby? Nie może Pan podjąć za niego żadnej decyzji. To autonomiczna jednostka. Tym co może Pan zrobić jest przekazanie jej możliwie najrzetelniejszej i najpełniejszej informacji na temat konsekwencji jej zachowania i możliwych sposobów rozwiązania jej problemu (kontakt do poradni, lokalnego klubu AA). To czy skorzysta ona z tej szansy jest już natomiast poza Pana obszarem oddziaływania.
Proszę pamiętać, że współuzależnienie może być w równym stopniu źródłem cierpienia co uzależnienie.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak pomóc partnerce uzależnionej od narkotyków? – odpowiada Mgr Anna Szyda
- Jak pomóc bratu, który jest uzależniony od alkoholu? – odpowiada Mgr Edyta Kołodziej-Szmid
- Pomoc osobie codziennie pijącej alkohol – odpowiada Mgr Agata Hensoldt-Jankowska
- Jak pomóc osobie bliskiej uzależnionej od alkoholu? – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Jak odpowiednio pomóc alkoholikowi? – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Jak pomóc alkoholikowi porzucić nałóg? – odpowiada Dr n. med. Bohdan Tadeusz Woronowicz
- Jak pomóc osobie nadużywającej alkoholu? – odpowiada Mgr Adam Piekarzewski
- Jak skłonić alkoholika do pójścia na odwyk? – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Jak pomóc alkoholikowi? – odpowiada Mgr Violetta Ruksza
- Zaprzestanie leczenia farmakologicznego przez chorą na depresję – odpowiada mgr Jakub Pyka