Witam, jeżeli brat nie chce podjąć leczenia odwykowego, co jest dość typowe dla alkoholików pozostających pod wpływem mechanizmu iluzji i zaprzeczeń, jedyne co może Pani i mama zrobić, to udać się do Ośrodka leczenia uzależnień. Ośrodki takie najczęściej oferują pomoc dla bliskich osoby uzależnionej zmierzającą między innymi do nauki stawiania granic alkoholikowi, rozwijania umiejętności konfrontowania go z jego chorobą-( co może być bardzo pomocne w zmotywowaniu go do podjęcia leczenia) i wychodzenia z własnego współuzależnienia od alkoholika, które jest bardzo niszczące dla psychiki osób żyjących z alkoholikiem na co dzień. Wzmocnione o wiedze i umiejętności znacznie lepiej poradzicie sobie Panie z zaistniałą sytuacją.Pozdrawiam
Witam,
Trochę za mało informacji pani podaje, żeby można było stwierdzić uzaleznienie od alkoholu. Proponuję jednak udać się do Poradni Terapii Uzależnień i tam szukać pomocy. Terapeuta zaproponuje konkretną formę pomocy dla brata oraz dla państwa jako jego najbliższej rodziny. Proponuję znaleźć najbliższą w państwa okolicy poradnię, zadzwonić tam i umówić się na wizytę.
Pozdrawiam
Witam,
w Państwa sytuacji można się zgłosić do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Tam powinni Państwo otrzymać informację, jakie mają Państwo możliwości.
Pozdrawiam
Izabela Makowska-Trzeciak
Pytanie czy doświadcza konsekwencji picia i bierze za nie odpowiedzialność? Bo mam wrażenie, że tak nie jest- nie pracuje, nie zarabia, a ma wikt, opierunek i pieniądze na alkohol? W takich sytuacjach jasne i konsekwentne postawienie granic jest jedyna możliwością. Bo brat nie ma motywacji do zmiany, ani potrzeby zmiany. Jemu jest dobrze w tej sytuacji. To Pani, a konkretniej mama potrzebuje zmiany. Choć to Pani zwraca się o pomoc a nie mama. Ważne jest zatem także, żeby każdy był " w swojej roli" i działał zgodnie ze swoimi możliwościami. Rozumiem, że chce Pani pomóc, bo trudno się patrzy na cierpienie mamy i trudności brata, jednak jest tak, że to oni potrzebują mieć motywacje do zmiany i potrzebują zacząć działać. Bez tego, nic nie ruszy.
Uzależnienie Pani brata jest prawdopodobnie podtrzymywane przez osoby zapewniające mu utrzymanie. Jak rozumiem szantażuje emocjonalnie Pani matkę swoim domniemanym samobójstwem. Wydaje się, że robi to ze względu na chęć utrzymania swojej uprzywilejowanej pozycji. Proponuje, aby to Panie udały się do poradni leczenia uzależnień w celu ustalenia silnych granic, których Pani brat nie będzie mógł dowolnie pod siebie układać.
Dzień dobry. Wyobrażam sobie, jak martwi się Pani o mamę, o brata pewnie też. W sytuacji, o której Pani pisze, często odczuwamy bezsilność, czasami złościmy się, szukamy jakiegoś wyjścia. Trudno znieść tą huśtawkę emocji. Ważne jest, żeby to przerwać i podjąć działania. Można pójść do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i złożyć wniosek o zobowiązanie do leczenia brata. Brat będzie musiał stawić się na spotkanie ze specjalistą, który będzie starał się nakłonić go do leczenia lub skieruje sprawę do sadu, gdzie brat będzie musiał podpisać zobowiązanie do leczenia, potem podjąć je i skończyć leczenie. Wyrok sadu ma moc prawną przez 2 lata. Trzeba jednak pamiętać, że procedura trwa nawet kilka miesięcy, dlatego dobrze byłoby, żebyście Pani i mama zgłosiły się do Poradni Leczenia Uzależnień. Tam są specjaliści, którzy podpowiedzą Wam, jak sobie radzić w tej trudnej sytuacji i co robić, żeby ułatwić bratu podjęcie decyzji o leczeniu. Życzę wytrwałości i konsekwencji w działaniu. Pozdrawiam serdecznie. MM
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Uzależnienie od alkoholu i padaczka alkoholowa u ojca – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Jak pomóc mamie, którą pochłonął alkoholizm? – odpowiada Mgr Dorota Nowacka
- Czy mogę pomóc rodzicom uzależnionym od alkoholu? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Jak pomóc ojcu, który jest uzależniony od alkoholu? – odpowiada Dr n. med. Karol Kaziród-Wolski
- Uzależnienie od alkoholu i agresja u mamy od 10. lat – odpowiada Mgr Małgorzata Mont
- Jak pomóc 33-letniemu bratu, który nadużywa alkoholu? – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Alkoholizm i agresja u 30-latka – odpowiada Mgr Magdalena Brabec
- Uzależnienie od alkoholu bliskiej osoby – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Zaszywka i uzależnienie od alkoholu – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Jak pomóc ojcu, który jest alkoholikiem? – odpowiada Mgr Piotr Jan Antoniak