Czy mogę pomóc rodzicom uzależnionym od alkoholu?

Witam, mam 20 lat. Odkąd pamiętam moi rodzice piją alkohol, nieraz nawet przez 2 tygodnie w domu odbywają się libacje, kłótnie, a nawet dochodzi czasami do rękoczynów. Mój starszy brat również jest alkoholikiem. Kiedy chodziłam do szkoły zawodowej postanowiłam coś z tym zrobić i starałam się o leczenie dla całej trójki. Pedagog szkolna bardzo mi w tym pomagała, wypełniając wszystkie wnioski itp. Rodzice mieli przydzielonego kuratora, który nas odwiedzał raz w miesiącu i sprawdzał jaka jest sytuacja w domu. Przy każdym ich piciu robiłam zdjęcia, żeby później pokazać pani kurator jak wygląda nasza sytuacja. Co miesiąc, kiedy oni pili, wszystko szło pomyślnie, do momentu kiedy sąd stwierdził, że to jest za mało dowodów na to, żeby ich leczyć. Moja psychika z każdym miesiącem zmienia się na gorsze, powoli tracę siły i wiarę, że coś się jeszcze może z tym zmienić. Aktualnie wychowuję 1,5-roczną córeczkę i jestem w 6 miesiącu ciąży. Ten ciągły stres zaczyna mnie męczyć. Nie wiem co mam zrobić, żeby oni w końcu przestali pić, żeby w domu w końcu nastał spokój? Proszę o pomoc.

Witam!

Teraz najważniejsza jest Pani. Rozumiem, że martwi się Pani o swoich rodziców i brata oraz chce dla nich jak najlepiej. Jednak oni są dorosłymi osobami i sami decydują o swoim życiu. Pani także jest dorosła i warto, żeby zaopiekowała się Pani przede wszystkim sobą. Założyła Pani swoją rodzinę, jest matką jednego dziecka, z drugim jest Pani w ciąży. Teraz to Pani potrzebuje wsparcia i opieki. Warto, żeby zwróciła się Pani o pomoc do psychologa i pracowała nad swoimi problemami. Problem alkoholowy brata i rodziców warto zgłosić do Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy urzędzie miasta/gminy oraz do Ośrodka Pomocy Społecznej. Pracownicy socjalni będą sprawdzać, jaka jest sytuacja w domu rodziców. Pani polecam pracę nad swoimi problemami z psychologiem, by mogła Pani zmniejszyć stres i wpłynąć na poprawę swojego samopoczucia. W trudnych chwilach warto rozmawiać o tym, co Pani przeżywa. Jeśli nie ma Pani bliskiej osoby, z którą mogłaby dzielić się swoimi przeżyciami i uzyskiwać wsparcie, warto korzystać z telefonów zaufania i for/czatów internetowych. Wyrażanie emocji i rozmowy o problemach zmniejszają psychiczne napięcie i pomagają szukać nowych możliwości.

Pozdrawiam